Voorwoord -.-.If EEI Geachte lezers, U zult misschien wat verrast opkijken als u de inhoudsopgave van het decembernummer in handen krijgt: dit nummer is vooral gevuld met 'taal'. U treft in dit nummer als inleidend artikel een bijdrage over de geschiedenis van de dialec ten in het algemeen en het Zeeuws binnen dat geheel. Dit artikel is geschreven door de con sulent streektalen van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, Veronique De Tier. Zij nam het initiatief om dit taainummer samen te stellen. Het idee groeide toen de Stichting Johan Hendrik van Dale eerder dit jaar twee symposia organiseerde naar aanleiding van twee dialecto- logische publicaties. De Stichting Johan Hendrik van Dale is een stichting die zich vooral bezig houdt met taalkundige evenementen in Sluis en directe omgeving. Op 27 mei 2005 vond in Sluis de presentatie van de laatste publicatie van het Woordenboek van de Vlaamse Dialecten plaats (deze aflevering wordt besproken bij de boek besprekingen) en werd de Stichting aan het publiek voorgesteld. Deze presentatie werd voor afgegaan door een symposium over (dialect) woordenboekschrijvers, gesubsidieerd door de Provincie Zeeland. Lo van Driel gaf er een lezing over Johan Hendrik van Dale en het Zeeuws of Zuidnederlands dat we in dat woordenboek kunnen vinden. Siemon Reker vertelde over de belangrijke en bekende Groningse dialectwoor denboekschrijver Ter Laan, die in zijn begin periode enkele jaren in Sluis heeft gewoond als onderwijzer. Op 28 september 2005 organiseerde de Stichting Johan Hendrik van Dale een tweede lezingen cyclus over (dialect)etymologie naar aanleiding van het verschijnen van het Oost-Vlaams en Zeeuws-Vlaams etymologisch woordenboek. U vindt van dit interessante woordenboek geen boekbespreking omdat de bijdrage van Johan Taeldeman, gebaseerd op zijn lezing in Sluis, volledig gewijd is aan dialectetymologie en aan dit woordenboek. Ook de lezing van Jan Stroop houdt verband met dit etymologische woorden boek, maar hij heeft het specifieker over het Zeeuws dat tussen Vlaams en Brabants in staat. Als afsluiter maakt u kennis met de Zeeuwse voor naamwoorden in de negentiende en twintigste eeuw. Mevr. Clasien Rooze-Stouthamer schreef twee jaar geleden voor haar studie dialectologie een jaarwerk over de Zeeuwse dialecten: Het persoonlijk voornaamwoord in onderwerps- positie in de Zak van Zuid-Beveland. Ook bij de boekbesprekingen en signalementen is extra aandacht besteed aan boeken over taal en dialect. Er is een bespreking van de aflevering over karakter van het Woordenboek van de Vlaamse dialecten en er zijn enkele signalemen ten over de dialectenboeken, over een kinder- spelenboek, en het proefschrift van George Will. Zelfs in het ruilverkeer krijgen tijdschriften en boeken over taal en letterkunde een prominente plaats. Als extraatje ten slotte een Zeeuws cryptogram, samengesteld door ons gewaardeerd redactielid Bert Gerestein, die een lange staat van dienst heeft op het gebied van cryptogrammen. Hieraan is een leuke prijs verbonden. Wij hopen uiteraard dat u van dit speciale thema nummer over taal zult genieten. Veronique De Tier Tiny Polderman Voorwoord 121

Zeeland | 2005 | | pagina 3