Museum Opgroeien in Zeeland. Veranderingen in de gezinsstructuur in Zeeland in de afgelopen anderhalve eeuw1 Noordbrabants negentiende eeuw een aanzienlijk deel van de kinderen buiten het huwelijk ter wereld. Veel kinderen beleefden al op jonge leeftijd het overlijden van een of beide ouders. Vooral her trouw van mannen was niet ongebruikelijk en complexe gezins- en familierelaties, gekenmerkt door een grote mate van instabiliteit, waren het gevolg. Aan de hand van gegevens uit de Historische Steekproef Nederlandse bevolking (hsn) en meer recente gegevens afkomstig uit de Netherlands Kinship Panel Study (nkps) wordt een beeld geschetst van de gezinsstruc tuur waarin kinderen in Zeeland in de periode 1850-1980 opgroeiden. Nagegaan wordt of kinderen tussen het moment van geboorte en de volwassenheid met beide ouders leefden, met alleen de vader of de moeder, met stief ouders of in afwezigheid van beide biologische ouders. Ook wordt ingegaan op mogelijke ver schillen in de gezinssituatie naar sociale klasse. Van het klassieke gezin naar het moderne? Al meer dan 22 jaar lang verschijnt iedere week op de achterkant van de VPRO-gids de rubriek Achterwerk. Kinderen krijgen daarin de kans te schrijven over hun problemen, hun vreugdes, hun verdriet. In 1983 werd er een brief opgenomen die nuchter maar treffend de leefsituatie van een groeiende groep kinderen in Nederland beschreef (zie figuur 1). Achterwerk 48 Samenstelling: Nelleke van der Drift EX. Tijdens de vredesdemon stratie op 29 oktober 1983 in Den Haag liep ik met mijn moeder en haar vriendin, die de 2e exvrouw van haar ex-man tegenkwam. Trou wens, mijn moeder is de 3de vrouw van haar 2de ex- vriend. En het is nog alle maal echt waar ook! Saskia Lukacs (12 jaar) uit Voorburg Figuur 1. Het inkijkje dat dit kind biedt in het gezinsleven in de jaren tachtig staat mijlenver af van het beeld dat oprijst uit de tentoonstelling Knus, Nederland in de jaren '50 en het daarbij behorende Jaren 50 boek in het Noordbrabants Museum (figuur 2).' Ook wat het gezinsleven betreft was de wereld toen nog overzichtelijk. De complexe en weinig stabiele structuur waarin de 12-jarige Saskia opgroeide staat in schrille tegenstelling tot het ideaal van het klassieke gelukkige gezin: gelukkig getrouwde ouders met hun biologische kinderen, die bij hen in huis blijven, tot ze op hun beurt een gezin stichten. Dit standaardgezin bestond zelf echter ook nog niet lang en was het resultaat van al even revolutio naire veranderingen die vanaf het einde van de negentiende eeuw plaatsvonden. Complexiteit en instabiliteit waren ook in een nog niet zo ver ver leden kenmerkend voor de gezinnen waarin kin deren hun eerste levensjaren doorbrachten. Ook Complexe, instabiele en onvolledige gezinnen zijn geen exclusief laat-twintigste-eeuws verschijn sel. In Nederland kwam tot het einde van de Frans van Poppel is verbonden aan het Nederlands Interdisciplinair Demografisch Instituut (nidi) te Den Haag. Zijn onderzoek richt zich op de histo rische ontwikkeling van huwelijk en gezin en op de ontwikkeling van de volksgezondheid. Hij publiceerde o.m. over sociaal-econo mische en culturele invloeden op zuigelingen- en kindersterfte. Ruben van Gaaien studeerde sociologie en economie in Bremen en Amsterdam. Is als aio verbonden aan het nidi en het Interuniversity Center for Social Science Theory and Methodology (ics) van de Universiteit Utrecht. Hij bereidt een proefschrift voor over solidariteit en conflict in in tergenera tionele familierela ties Figuur 2. 9 februari t/m 22 mei 2005 •s.Hüftogünboich Opgroeien in Zeeland 33

Zeeland | 2006 | | pagina 34