Ij Gebruik bron 5. Tussen het Zeeuwsch Genootschap en de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen bestaat een overeenkomst in denkbeelden over het onderwijs. 3p 15 Ontleen aan de bron: twee verbeteringen die beide organisaties in het onderwijs willen doorvoeren; een overeenkomst in de manier waarop de gewenste verbeteringen onder de aandacht worden gebracht. Gebruik bron 5. Het Zeeuwsch Genootschap is een echte vertegenwoordiger van de Nederlandse Verlichting. 2p 16 Toon dit aan. van predikant Krom, die de nadruk legt op de algemeen christelijke deugden een protestants- christelijke geest bij het opvoeden van kinderen tot deugdzame burgers. Genootschapsagenda 2007 De Genootschapsagenda 2007, getiteld Beelden van Vroomheidzal in juli 2006 verschijnen. Zolang de voorraad strekt zijn extra exemplaren te bestellen bij het secretariaat van het Genootschap. Nieuwe hoofdredacteur Met ingang van het septembernummer zal Eric-Jan Weterings Tiny Polderman opvolgen als hoofdre dacteur van Zeeland. Alle correspondentie betref fende het tijdschrift en/of de agenda kan men vanaf heden rechtstreeks richten aan het secreta riaat, kzgw@zeeuwsebibliotheek.nl of aan ej.weterings@planet.nl. Volksverhalenvragenlijst Zeeland l.s.m. het Meertens Instituut te Amsterdam is Ruben Koman bezig met de verzameling en publicatie van volksverhalen en volksgeloof. Eerder versche nen van zijn hand delen over Dordrecht en üalfsen. Het laatste grote verzamelwerk over Zeeland is het Zeeuwsch Sagenboek van de gebroeders Sinninghe, maar dat dateert alweer uit de jaren dertig van de vorige eeuw. Komans bedoeling is om meer volksverhalen te verzame len van de provincie Zeeland, zodat dat uiteinde lijk kan resulteren in een nieuwe publicatie. Daarbij is het nodig zoveel mogelijk informatie te verzamelen. Hij verzoekt daarom antwoord op onderstaande vragen. Let op: de verhalen hoeven zich niet persé in Zeeland te hebben afgespeeld; ook als u overige verhalen kent, kunt u ze note ren. De verhalen hoeven ook niet waargebeurd te zijn, het gaat er om welke verhalen werden/wor den verteld onder de mensen. De verhalen mogen ook zeker in dialect worden aangeleverd. 1. Gelooft men aan elfen, witte vrouwen (witte wieven, witte juffers etc.) en dergelijke geesten? Wat vertelt men hierover? Zijn er ook moderne bewegingen (sjamanen/wicca's, moderne hekserij) die in dergelijke zaken geloven? 2. Kent u oude verhalen over zeemeerminnen? 3. Zijn 'alven' in oude verhalen bekend, of dwergen en kabouters? Helpen ze de mensen ook? 4. Kent u verhalen van reuzen; hebben ze bepaalde heuvels 'geschapen'? 5. Zijn er verhalen over de naamsverklaring van bepaalde gebieden/de stad/het land? Of over het gemeente-/dorps-/stadswapen? Kent u bijnamen van inwoners van bepaalde dorpen/steden/gebie den? 6. Werd er verteld over de kinderschrik: een mon ster dat langs de waterkant zit/in het riet/koren, en ondeugende kinderen meesleurt? Had dit monster ook een naam? 7. Kent u verhalen over gehangenen, geesten die Mededelingen 103

Zeeland | 2006 | | pagina 41