Welkomstwoord 'Nieuwe Nederlanders, toen en nu' was de titel van het symposium dat op 21 december 2005 werd gehouden in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg ter gelegenheid van het 300-jarige bestaan van de synagoge van Middelburg. Het symposium werd georganiseerd door de Stichting Synagoge Middelburg, in samenwer king met de Joodse Gemeente Zeeland en de Loge B'nai B'rith Hollandia. Voor de pauze werd door verschillende sprekers gesproken over de integratie van Joden in Nederland sinds zij, rond 1600, zich in ons land vestigden. Na de pauze werd de problematiek van de huidige nieuwkomers besproken en spraken ervarings deskundigen over hun ervaringen als 'nieuwe Nederlanders'. Het symposium werd voorgezeten door Drs. J. Greven, oud-hoofdredacteur van het dagblad Trouw en werd geopend door Mr. J.M. Schouwenaar, burgemeester van Middelburg. 'li bent hier bijeen vanuit verschillende achter gronden, als vertegenwoordiger van kerken en moskeeën of als donateur. Maar wat ons ver enigt, is dat wij hier allen te gast zijn bij Stichting Synagoge Middelburg, de Joodse Gemeenschap Zeeland en De loge B'nai B'rith Hollandia. Middelburg is trots op zijn synago ge die dit jaar 300 jaar bestaat. Deze mijlpaal wordt op waardige wijze gevierd met het sym posium Nieuwe Nederlanders, toen en nu met vooraanstaande sprekers. Be geschiedenis van de synagoge begon toen de raad van Middelburg op 13 oktober 1704 toe stemming gaf voor de bouw van een Joods gebedshuis in de achtertuin van een huis in de St. Janstraat. In december 1705 werd de nieuwe synagoge plechtig ingewijd. Het was buiten Amsterdam de eerstgebouwde synagoge op Nederlandse bodem. De Middelburgse sjoel was tot aan de Tweede Wereldoorlog de belangrijkste synagoge in Zeeland. Tot aan het einde van de 18de eeuw hadden de Joden als groep een 'status aparte' en waren zij bijvoor beeld uitgesloten van bepaalde beroepen. Pas na de komst van de Fransen kregen zij in 1796 dezelfde rechten als iedere burger. Toch bleef hun maatschappelijke positie kwetsbaar, met als dieptepunt de Tweede Wereldoorlog. In de oorlog werden circa honderd Middelburgse Joden weggevoerd en gebruikten de Duitsers de synagoge als opslagplaats voor in beslag genomen radio's. In 1944 werd het gebouw door een Engelse granaat verwoest. Vanaf 1986 kwamen de eerste plannen om de syna goge te restaureren. Met name de heer A. Vos was een van de stuwende krachten achter deze plannen. Met steun van de gemeente, de pro vincie, het Rijk en particuliere donaties werd in de jaren negentig de Middelburgse sjoel her bouwd. In december 1994 werd de synagoge opnieuw ingewijd. In de sjoel komen nu de leden van de Joodse Gemeenschap in Zeeland geregeld bijeen, maar het gebouw wordt ook gebruikt voor culturele evenementen. In de zomer van 2004 heeft voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog weer een huwelijk plaatsgevonden in de Middelburgse synagoge. Tegenwoordig vormt de Joodse gemeenschap een goed voorbeeld van integratie met behoud van eigen cultuur en identiteit. De geschiedenis van de Joodse gemeenschap in Nederland laat ook zien dat de Nederlanders niet altijd zo tolerant zijn geweest als ze zelf zeggen. Naar mijn mening vereist integratie in de eerste plaats wederzijds respect voor de gebruiken, de cultuur en de religie van de ander. Daarnaast moet de minderheid een zelfstandige positie in de Nederlandse samenleving opbouwen door te participeren in het economische leven en door zich te houden aan de wetten en regel geving van het gastland. Ik heet u nogmaals van harte welkom en wens u een boeiend en geslaagd symposium toe.' Mr. J.M. Schouwenaar, burgemeester van Middelburg Welkomstwoord 65

Zeeland | 2006 | | pagina 3