zichzelf opkwamen. Niemand kwam tevreden terug uit Den Haag. Colsen zelf toonde meer dan eens ontdaan te zijn geweest, want ook op het Binnenhof bleek hij niet bij machte om ook maar enigszins de energie van zijn anarchistische streekgenoten te bedwingen toen hem daarom werd gevraagd. Tegen de minister had hij gezegd dat hij het volk niet meer stil kon krijgen. Hij had dit op provocerende toon aan de minister laten doorklinken. Maar ook voor hem werd er meer gejoeld dan hem eigenlijk lief was. 's Anderen daags hield hij zich kalm en was genoodzaakt om de vele emoties van deze ene dag te verwer ken. Colsen anno 1970: "Ik ben er ziek van geweest. Ik heb er acht dagen van op mijn bed gelegen." Comité-lid Thuur de Krijger was van mening dat de bejaarde Colsen de hele veerkwes- tie en de vele acties die eraan voorafgingen, zich emotioneel erg heeft aangetrokken. Voor Colsen volgde een maand van veel interviews voor krant, radio en televisie. Hij gaf de strijd niet op. De beslissing van de Tweede Kamer ten aanzien van de tariefsverhogingen viel, zoals te verwachten was, negatief uit voor alle actievoe rende partijen in Zeeland. Wel hebben Colsen en de zijnen met hun petitie een gereduceerd tarief in de wacht weten te slepen. Honoré Colsen heeft gezegd een voorstander te zijn van de komst van een vaste oeververbinding, het zij een tunnel, hetzij een brug. Aan het eind van zijn leven - hij werd 94 jaar - riep hij de Zeeuws- Vlamingen op om te ijveren voor een vrije tunnel. Hij schreef dat hijzelf die tunnel wellicht niet meer zou meemaken maar hij was er zeker van dat die er komen zou. In het tijdschrift Zeelandia riep hij medio jaren zeventig de bevolking op om actie te voeren vóór de komst van een tolvrije tunnel. "Weest paraat, Zeeuws-Vlamingen! Van de overheid hebben wij niets te verwachten!" De tunnel ligt er inmiddels, maar niet tolvrij. In de media werd Honoré Colsen ooit omschreven als 'een tedere anarchist', maar door zijn aanhanke lijkheid aan het koningshuis is zo'n benaming niet houdbaar. Dat neemt niet weg dat hij trek ken vertoonde die anarchistisch aandoen. Toen hem in 1950 de onderscheiding Ridder in de Orde van Oranje-Nassau te beurt viel, was deze man werkelijk de koning te rijk. Dat past geen anarchist, ook geen tedere. De medaille droeg hij sindsdien bij elke gepaste gelegenheid. En als de situatie het toeliet pronkte hij er zelfs mee. Meer dan eens werd beweerd dat hij tijdens conflict situaties met ambtenaren, erop stond dat zij hem vanwege zijn onderscheiding op zijn vest, eerst salueerden alvorens verder te praten. Ja, Honoré was wel degelijk een monarchist, die anarchisme juist tegenstond. Activisten die naar aansluiting bij België streefden, waren in zijn ogen anarchis ten, waar hij niet van gediend was. Het ging hem erom dat achter zijn rug juist de anarchie niet losbrak. Op een van de laatste dagen van 1958 passeerde in het jaaroverzicht van het Polygoon Journaal andermaal de Zeeuws-Vlaamse protestdemonstra tie op het witte doek, dit keer aangevuld met declamaties van Cees Laseur en Sophie Stein, alias het rijmende paar Thomasvaêr en Pieternel. Thomasvaêr: "Wat hoor ik daar voor een gezang?" Pieternel: "Nou mag je drie keer raden." Thomasvaêr: "Een dankbaar volk tesaam gestroomd, brengt [minister] Hofstra een aubade!" Pieternel: "Nee, het was het Vrije Veren-lied. Ze zon gen het..." Thomasvaêr: "Als leeuwen!" Pieternel: "Maar wie de meeste veren liet was Colsen met zijn Zeeuwen." Thomasvaêr: "Er kwam een veerpont die niet vrij, maar verder opperbest was. Het was de Prinses Beatrix." Aansluiten bij België Tijdens de afwikkeling van de protestdemonstra ties op het Binnenhof viel het de aanwezigen op dat het aantal leuzen en kreten met verwijzingen naar aansluiting met België zienderogen toenam. Menig nieuwsmaker vroeg zich ironisch af of dit soms te maken had met de groei van industriële bezittingen in Zeeuws-Vlaanderen van Belgische bedrijven en fabriekseigenaren. Direct na het bezoek aan het ministerie in Den Haag werd comitélid N. de Kunder voor de radio om zijn visie gevraagd: "Het comité zal in elk geval afstand nemen van het standpunt dat als acties niet lukken, door te gaan om zich van Nederland af te splitsen en zich bij België aan te sluiten. Wij zijn en wij blijven Nederlanders en van heet- hoofderij als zodanig distantiëren we ons!" [Lees verder op pagina 173] 164 Vrije Veren

Zeeland | 2006 | | pagina 18