IpEQËMË Westerschelde EX. V^DDËLS^: Over de watersnood van 1953 is inmiddels genoeg gezegd en herdacht. Gevolg van die ramp was het Deltaplan, dat alle Zeeuwse zeearmen geheel of gedeeltelijk afsloot, behalve de Westerschelde. Die zeearm staat in dit nummer centraal. Het water van de Westerschelde veroordeelde Zeeuws- Vlaanderen tot een isolement, dat slechts door een aantal regelmatige pontverbindingen werd doorbroken. Nadat toenmalig minister van Bin nenlandse Zaken Wiegel in 1978 al het principe besluit nam een tunnel onder de Westerschelde aan te leggen, zou het nog tot 2003 duren voor die verbinding kon worden geopend. Die tunnel zou voorspoed brengen in Zeeuws-Vlaanderen, maar het tegendeel lijkt het geval, zo blijkt uit een artikel van journalist Peter Lievense. 'Journalist' en dus geen 'wetenschapper'. Die journa listieke aanpak in een wetenschappelijk tijdschrift doet de 'preciezen' onder de lezers wellicht gru wen. De 'rekkelijke' redactie meent echter dat een goed gedocumenteerd verhaal in een wat lossere stijl dan de lezers gewend zijn, niet minder infor matief hoeft te zijn dan een strikt wetenschappe lijke verhandeling. Verhandelingen die te vaak hun wetenschappelijk gehalte vooral moeten ont lenen aan een uitgebreid notenapparaat. standbeeld voor hem op te richten geen steun kreeg van overheidswege. Omroep Zeeland-pro grammamaker Plions Bakx reconstrueerde de perikelen in 1958. Nazaten van Colsen stelden beeldmateriaal uit hun privécollectie beschikbaar om het verhaal van hun voorvader te illustreren. Een goede schrijver weet bij zijn lezers beelden op te roepen, en een goede fotograaf helpt ze daarbij. Daarom is in het hart van dit blad een katern opgenomen van fotograaf budo Goossens. Hij toont de Westerschelde als natuurgebied, indus trieterrein en ja, wat een fotograaf in beelden kan vatten. Zakelijke onderschriften voegen daar bij zelden iets toe. Daarom vroeg de redactie Sandra Burgers een aantal gedichten te maken bij de foto's. Dit blad is een uitgave van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Dat KZGW organiseert een groot aantal activiteiten, die in het hart van dit blad getrouw worden aangekon digd. Vanaf dit nummer doet de redactie verslag van een voor het genootschap belangrijke activi teit. Deze keer kon de keuze niet anders vallen dan op de overdracht van de landelijk vermaarde collectie kinderboeken Landwehr. De redactie streeft er dan ook naar om de noten te beperken tot een bescheiden aantal verwijzingen naar bronnen en literatuur. Verklarende noten voegen zelden iets toe of horen in de lopende tekst. Dat betekent natuurlijk niet dat dit blad gaat verworden tot een kwebbelverzameling van meningen. De redactie zoekt naar een evenwicht tussen leesbaarheid en kwaliteit. Of dat even wicht in dit nummer is gevonden, horen wij graag van de lezers. De verbindingen met Zeeuws-Vlaanderen waren lange tijd een heet hangijzer. Verhoging van de veertarieven leidde in 1958 tot een volksoproer onder leiding van de toen al bejaarde veehande laar Honoré Colsen. Recent kwam hij nog in het nieuws toen een particulier initiatief om een Ten slotte bevat dit blad de vaste rubrieken aanwin sten, agenda en recensies. Veel recensies, die vaak al maanden wachtten op een plaatsje. Dat bete kent dat er veel waardevolle publicaties over Zeeland verschijnen. De redactie van Zeeland hoopt met deze editie van het blad een waarde volle duit in het Zeeuwse zakje te hebben gedaan. Eric-Jan Weterings Voorwoord 149

Zeeland | 2006 | | pagina 3