flHriii' lb.1 wereld zo snel gaan, dat deze omissie binnen niet al te lange tijd kan worden rechtgezet. Pel schreef het boek primair voor collega's én als een bouwsteen voor de sociale geschiedenis van Walcheren. "In de achttiende en negentiende eeuw waren veel dorpen doodarm. Dat is vanuit het per spectief van medici niet eerder beschreven." Het werk is dus ook voor veel 'gewone' Zeeuwen inte ressant. Schrijver dezes bijvoorbeeld was benieuwd naar het wedervaren van de man die in mijn kin dertijd in de jaren zestig van de vorige eeuw in Vlissing'en mijn huisarts was, althans die van mijn ouders. Een oudere, statige figuur, herinnerde ik me, die stokoud was geworden. Dat laatste bleek te kloppen, want hij werd 88. Dat hij pas op zijn 68e zijn praktijk overdroeg, verbaasde me. Als telg van een familie van wie velen zeer oud werden, waren op verjaardagen kwaaltjes en de be handelend artsen vaak onderwerp van gesprek. Veel van die namen waren decennia later niet meer dan een vage herinnering. Pel vermeldt ze allemaal - een feest der herkenning, dat vele lezers met mij zullen delen. Herkenning, maar ook verbazing. Veel van die 'bekende namen' bleken binnen en buiten hun professie een grote rol te hebben gespeeld in de Walcherse samenleving. Naarmate we dichter bij het heden komen is Pel terughoudender met informatie. Over de eerste chirurg en bedrijfsarts in Zeeland, de in 1908 bij De Schelde in Vlissingen aangetreden Staverman, vermeldt hij in een tussenzinnetje dat deze arts een liaison had met de wereldberoemde sopraan Jo Vincent. In andere bronnen wordt Staverman een 'charmeur' en een 'womanizer' genoemd. Pel wil primair de privacy van nog actieve art sen, of directe nabestaanden, niet schenden. "Overigens weet ik van veel mensen niet meer dan de essentiële gegevens, dus ik heb niet aan zelfcen suur hoeven doen." Objectiviteit is zijn streven, zo als het in een wetenschappelijk verantwoord bron nenboek betaamt. "Wel is het makkelijker schrijven over mensen in een verder verleden", besluit hij met een grote glimlach. Publicaties In de jaren tachtig van de vorige eeuw publi ceerde Pel in het Zeeuws Tijdschrift - de voor ganger van Zeeland - een aantal artikelen over de eerste medisch specialisten die zich op Walcheren vestigden en over het Gasthuis in Middelburg. In 1992 verscheen (uitgegeven door het genootschap) zijn boek Twee eeuwen Vlissingse ziekenhuizen; van arm-, gast-, en weeshuis (1823) tot ziekenhuis Walcheren (1992). Plannen voor verdere publicaties heeft hij niet, "al weetje nooit of er nog iets interes sants op je pad komt". Internet Chirurgijns, doctoren, heelmeesters en artsen op het eiland Walcheren 1 700-2000 is te vin den op de site van het Zeeuws Archief. (www.zeeuwsarchief.nl). Op de openingspagina staat onder de kop 'Eerste digitale uitgave Zeeuws (zonder 'schGenootschap' een aan kondiging die verwijst naar het boek. Op de site van het genootschap (www.zeeuwsgenootschap.nl/nieuweuitgavenl staat het boek vermeld met een verwijzing naar de site van het Zeeuws Archief. Het stre ven is om het boek ook op de site van het genootschap beschikbaar te maken. ('Maar tus sen droom en daad staan wetten in de weg en praktische bezwaren', dus dat kan nog even op zich laten wachten.) Genootschapszaken 31

Zeeland | 2007 | | pagina 32