dieren op hun eigen mest stonden - nauwelijks te onderbouwen met wat op dit moment aan gege vens uit opgravingen bekend is. Wat heel duidelijk wordt is de steeds sterkere invloed van de mens op het landschap. We zien het in het hoofdstuk van De Kraker over de polders, die vanaf het eind van de middeleeuwen steeds groter en planmatiger van opzet worden. Het blijkt vooral uit het hoofdstuk van Buth, waarin de verstrek kende gevolgen van het Deltaplan en de ruil- en herverkavelingen aan de orde komen, en ook de meest recente vorm van menselijk ingrijpen: na tuurontwikkeling. Bij dit hoofdstuk staat op pagina 178 een foto van de omgeving van Retranchement, waarvan een deel ondergespoten is met zand. Op het eerste gezicht denk je als argeloze lezer dan: hier moet historisch gegroeid cultuurlandschap plaatsmaken voor een industrieterrein of woonwijk. Maar nee, volgens het bijschrift is dit nu natuur ontwikkeling. Hier ontstaat dus het ultieme cul tuurlandschap. Zelfs de natuur is maakbaar gewor den. De auteurs zijn er inderdaad in geslaagd een helder, toegankelijk overzichtswerk te schrijven. De opmaak en de vele fraaie afbeeldingen van het Zeeuwse landschap en de natuur dragen daar zeker ook toe bij. Het is wel een werk voor de écht geïn teresseerde leek. De lezer zal een beetje zijn best moeten doen bij het lezen van dit werk met zijn hoge informatiedichtheid. Maar dat is onvermijde lijk bij een thema als dit, dat zoveel facetten heeft en waarbij het onvermijdelijk is om de uitkomsten van wetenschappelijk onderzoek aan te halen. In elk geval is de kwaliteit van inhoud en presentatie dusdanig dat de lezer die zijn best wil doen ook waar voor zijn geld krijgt. Piet van Cruyningen 38 Boekbesprekingen

Zeeland | 2007 | | pagina 39