Aanwinsten G.G. Trimpe Burger-Mekking Sinds meer dan dertig jaar is het Natuurhistorisch Genootschap in Limburg een van de ruilpartners van het Zeeuws Genootschap. Het geeft naast een malige uitgaven maandelijks het Natuurhistorisch Maandblad uit. Wegens financiële omstandigheden werd per 1 januari 2007 alle ruilverkeer beëindigd, en is dit boeiende tijdschrift nog slechts per abon nement te bemachtigen. In het laatste nummer dat wij ontvingen, van december 2006, staat een artikel over de populatie Hamsters in Limburg, die toeneemt dankzij het in richten van reservaten en goed agrarisch beheer. Een tweede artikel, 'Maaibeheer in de Kathager Beemden beloond: Veenzeg'ge (Carex davalliana Sm.) nieuw voor Nederland', bejubelt een nieuwe aanwinst voor de Nederlandse flora, de Veenzegge! Jarenlang voortgezet maaibeheer door natuurbe- heerorganisaties en vrijwilligers werd beloond met de verschijning van deze kalkminnende moeras- plant. In de serie 'Uit de flora van Limburg' komen bijzondere plantenvondsten vanaf 2004 aan de orde, onder andere de orchideeën Rietorchis, Hondskruid en Bijenorchis. Verder nieuwe vond sten van de Tongvaren, de Kleverige ogentroost, Brave hendrik en andere soorten. Ook de Berichten van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek zal het Genoot schap niet meer ontvangen. In het vorige nummer van Zeeland werd de fusie tussen de Rijksdiensten voor het Bodemonderzoek en Monumentenzorg al gemeld; de uitgave van de Berichten komt hier mee te vervallen. Als afscheidscadeau kregen de ruilpartners het werk Het zandeilandenrijk van Overijsseluitgegeven ter gelegenheid van de pen sionering van dr. A.D. Verlinde. Het boek geeft een overzicht van de opgravingen in Overijssel, (mede) onder leiding van Verlinde. In het Jaarboek van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde te Leiden (2004-2005), vinden we naast levensberichten en juryadviezen het artikel van J. Perry: 'Het leven, dat hard is en toch goed'. Het gaat over de Drentse wereld van Anne de Vries, aan de hand van diens romans Bartje en Hilde. Geografisch en maatschappelijk gezien regionale romans. Het landschap, de dorpen en de sociale verhoudingen in Drente tussen 1900 en 1940 worden beschreven. De Vries schildert ty pische volksgebruiken, de gemeenzaamheid van de bewoners en de kracht van het dialect. De boeken zijn moeilijk onder te brengen in een gangbare categorie: het zijn streekromans, sociale romans, maar ook ontwikkelings- en documentaire romans. Beide boeken hebben in elk van die genres iets te zeggen, niet alleen in Drente en niet alleen in de tijd dat ze verschenen, maar tot lang daarna, wat voor de auteur van het artikel een kenmerk is van 'echte' literatuur. De Bayerische Akademie der Wissenschaften in München zond het boekje Gone to the dogs in an cient India doorW. Bollée (Sitzungsberichte 2006, Heft 2). De schrijver behandelt honden in de Indiase beschaving, voornamelijk in historische tij den: welke soorten honden waren bekend, welke kwamen in de diverse landstreken voor, welke kleur hadden zij, waarvoor gebruikte men hun huid en hun verdere lichaamsdelen. De ziekten waaraan honden in de loop der tijden geleden hebben, alles over de verschillende karakters en hoe ze behan deld werden door opeenvolgende generaties men sen. Voor welke werkzaamheden of sporten werden ze ingezet, wat bepaalde de keus voor hun namen en in hoeverre staan die namen in verband met landstreken, familie- of godennamen. Ook honden in kunst en religie krijgen aandacht. The Old World Paleolithic and the Development of a National Collection, door M. Petrag'lia en R. Potts is uitgegeven in de serie Smithsonian Contributions and Studies Series (Washington 2004). De paleoliti- sche vondsten afkomstig uit de 'Oude Wereld', nu aanwezig in het National Museum of Natural History, worden besproken. Tussen 1869 - in dit jaar kreeg het Smithsonian Institution de eerste aanwinst - en 1990 werden 22.000 objecten van 332 vindplaatsen vergaard. Er zijn verslagen van de werkwijze en de resultaten bij opgravingen, 32 Aanwinsten

Zeeland | 2007 | | pagina 33