Signaleringen MichieS de Ruyter Ronald Prud'homme van Reine, Rechterhand van Nederland. Blografie van Mlchiel Adriaenszoon de Ruyter, Amsterdam/Antwerpen, De Arbeiderspers, 2007 (5e uitgebreide uitgave), 432 pp. 12,50, ISBN 978-90-2956-459-5. De vierhonderdste geboortedag van de Vlissingse zeeheld heeft een stortvloed aan publicaties opgele verd, die grotendeels bestaan uit herkauwde eer dere geschriften: 'conventionele' levensbeschrijvin gen, jeugdboeken, een stripboek, een detective 'uit-de-tijd-van', plaatjesboeken en veel erger nog. In hoeverre moet een tijdschrift met (populair-) wetenschappelijke pretenties zich daarmee onledig houden? Beperkt, zo bleek na ampel redactiebe- raad. Wat voegt die gigantische letterbrij toe aan het vooral in de negentiende en twintigste eeuw gecreëerde beeld van deze nationale held? Die vraag bleek betrekkelijk makkelijk te beant woorden. Slechts één boek en één brochure maken de lezer wijzer. In de eerste plaats is dat de vijfde druk van de biografie van R. Prud'homme van Reine, waarvan de eerste editie in 1996 verscheen. Deze allerwegen enthousiast onthaalde levensbe schrijving is dit jaar herdrukt met als belangrijke aanvulling enkele onlangs ontdekte brieven die De Ruyter in de laatste negen jaar van zijn leven (1667-1676) schreef aan zijn familie. In die periode vielen belangrijke gebeurtenissen als de tocht naar Chatham, de slag bij Schooneveld en zijn laatste expeditie naar de Middellandse Zee. De Ruyter komt uit die brieven naar voren als een echte familieman. Een voorbeeld daarvan is een brief van 28 juni 1667, waarin hij zich ernstig zorgen maakt over de gezondheidstoestand van zijn koortsige dochter. Slechts terloops meldt hij de verovering van het Engelse vlaggenschip de Royal Charles (de 'Royael Carelenkele dagen eerder. Dat was toen een gebeurtenis van wereldformaat. Diverse auteurs, Leeswijzer Michiel de Ruyter, Den Haag, Nederlands Instituut voor Militaire Historie, 2007, 34 pp., gratis bij de boekhandel en de uitge ver, geen ISBN. (NIMH, Alexanderkazerne, Van Al- kemadelaan 357, 2509 LS Den Haag, www.nimh.nl) Niet iedereen zal zich in De Ruyter willen verdie pen aan de hand van de ruim vierhonderd pagina's van Prud'homme van Reine. Het Nederlands Insti tuut voor Militaire Historie (NIMH), een onderdeel van het ministerie van Defensie, bracht daarom een gidsje uit waarin de belangrijkste nieuwe publica ties (inclusief heruitgaven) over De Ruyter kort worden besproken. Het in Den Haag gevestigde NIMH is een ken nis- en onderzoekscentrum op het gebied van de Nederlandse militaire geschiedenis. Het publiceert (wetenschappelijke) studies en verzorgt onderwijs aan militaire opleidingsinstituten en universiteiten. Deze NIMH-ieeswijzer is verre van volledig, maar is als oriëntatiepunt voor de door het grote aanbod mogelijk verwarde consument, een aardige leid raad. (Bovendien is het gidsje gratis - een niet onbelangrijk gegeven voor zuunige Zeeuwen.) De 34 besproken publicaties zijn kort beschre ven, waarbij de moeilijkheidsgraad in sterren is aangegeven; hoe meer sterren, hoe 'moeilijker' de inhoud. Verder zijn de boektitels geclusterd in de thema's algemene geschiedenis, maritieme geschie denis, leven en werk, tijdgenoten, schepen en kin derboeken. Dat betekent dat ook een aantal titels is opgenomen waarin De Ruyter niet de hoofdrol speelt, of soms zelfs slechts zijdelings ter sprake komt. Eric-Jan Weterings 76 Signaleringen Michiel de Ruyter

Zeeland | 2007 | | pagina 38