eian Genootschapszaken Eric-Jan Weterings is historicus en hoofdredacteur van Zeeland. Genootschap koestert knekels Een kwartaalperiodiek heeft zo zijn beperkingen. Maanden nadat 'de pers' breed uitpakte over een unieke ontdekking in de verzameling fossiele bot ten van het genootschap, is pas thans de gelegen heid om in het eigen blad de leden daarvan kond te doen. Twee 2,5 tot vijf miljoen jaar oude schedel- delen van een tot nu toe onbekende soort dwerg vinvis bleken bij elkaar te passen. Waarom werd een driejaar oude recent wereldwijd erkende ont dekking pas nu bekendgemaakt? Volgens conservator Natuurhistorische Voor werpen zeezoogdieren Mare Bosselaers gebeurde die ontdekking bij toeval. Bij inventarisatiewerk kwamen de delen naast elkaar te liggen, waarop uit de breuklijnen bleek dat ze bij elkaar hoorden. Dat leverde een gave schedel met hersenholte op, waar van de conservator al melding maakte in het jaar verslag over 2004. Op dat moment was het Bosse laers nog niet duidelijk dat hij een uniek exemplaar in handen had. In Zeeland zijn veel resten van vinvissen ge vonden - die voor een fors deel hun weg hebben gevonden naar de collectie van het genootschap -, waardoor een nieuwe soort niet snel werd ver wacht. Daar komt bij dat de delen al sinds 1932 respectievelijk 1938 in de verzameling aanwezig waren. Waarschijnlijk zijn ze in die tijd opgevist uit de Westerschelde, in de zogenoemde Put van Ter- neuzen. Pas nadat de resten waren schoongemaakt en onderzocht kwam de conservator tot het inzicht met een nog onbekende soort uit het Plioceen te Foto Mare Bosselaers. Foto Mare Bosselaers. maken te hebben. Als belangrijke verschillen met andere soorten noemt hij onder meer de rechte rand van het achterhoofdbeen en het forse kaakge- wricht. Pas toen begin dit jaar een Italiaanse des kundige het unieke van de vondst bevestigde, werd deze wereldkundig gemaakt. Dat betekende ook een leuke opsteker voor het Zeeuws Museum, dat de schedel na de heropening op 5 juni in haar permanente opstelling toont. 'Per manent' is overigens een betrekkelijk begrip in het beleid van het museum. Zie daarvoor het vraaggesprek met directeur Valentijn Byvanck elders in dit blad. Collectie Het bijzondere aan de collectie van het genoot schap is, dat deze nog steeds met nieuwe vondsten wordt uitgebreid. De afgelopen elf jaar gingen vrij willigers elke zomer op fossiele botten vissen in de Put van Terneuzen. Daarvoor gebeurde dat in de Oosterschelde, maar na moeilijkheden met de ver eniging Kor en Bot en door de verzanding van de Oosterschelde waren de 'schatgravers' gedwongen een andere locatie te zoeken. De natuurhistorische collectie bestaat uit vier delen: schelpen (mollusken), zeezoogdieren, land- zoogdieren en gesteenten en mineralen. De onge veer 2000 stukken grote verzameling zeezoogdie ren wordt bewaard in het Zeeuws Museum. Het grootste deel daarvan is niet toegankelijk voor pu bliek, maar het museum is van plan om regelmatig stukken te tonen in wisselexposities. Genootschapszaken 61

Zeeland | 2007 | | pagina 23