ook hebben die zaken zijn houding bepaald, en ui teraard laat die context zien hoe er door de Neder landse samenleving met twee maten werd gemeten: wat heteroseksuelen konden werd getolereerd of verzwegen, de contacten die homoseksuelen zoch ten, waren ziekelijk, hedonistisch, in ieder geval verderfelijk voor jeugd en maatschappij. Voor een biografie van Schorer is er wel een grote handicap. Schorer verbrandde namelijk zijn archief en zijn uitgebreide correspondentie in de meidagen van 1940, wat heel verstandig was. Wat resteert is een bescheiden hoeveelheid materiaal van de naoorlogse Schorer. Daardoor is de schrijver aangewezen op gedrukte stukken, op het familiear chief voor jeugd en afkomst, op brieven van Scho rer aan anderen die bewaard zijn, en bijvoorbeeld op informatie van mensen die Schorer gekend heb ben. En uiteraard kan de schrijver op grond van al lerlei publicaties Schorers ontwikkeling in denken reconstrueren. Het boek geeft met alle beperkingen toch een aardig beeld van Schorer, te beginnen met zijn Zeeuwse afkomst. Hij werd geboren uit de rijke en voorname Schorer-familie die generaties lang in Middelburg tot de elite behoorde en bestuurlijk veel in de Zeeuwse melk te brokkelen had. Jacob Scho rer werd geboren in Heinkenszand, waar vader mr. Eduard Schorer aan het kantongerecht verbonden was. Twee zusjes had Jacob, van wie er een op be trekkelijk jonge leeftijd stierf. Het gezin verhuist naar Middelburg waar vader Eduard het tot vice- president van de rechtbank brengt. Opa, mr. Pieter Nicolaas Schorer, bewoonde het immense pand aan de noordzijde van de Dam - Cleen Bourgondië waar tot voor kort de sauna gevestigd was. Dat wordt uiteindelijk ook het stadspaleis waar Jacob opgroeit. Na het gymnasium gaat Jacob in Leiden rech ten studeren. Met een ruime toelage van thuis. Hij studeert lang en werkt daar in Leiden ook nog ja ren aan een proefschrift (dat bij rechten een andere status had dan bij andere studies) over de geschie denis van de calamiteuse polders in Zeeland. Na zijn promotie komt de jonge heer Schorer terug naar Middelburg en gaat hij weer in het ouderlijk huis wonen. Hij vestigt zich als advocaat en procu reur en krijgt een betrekking bij het Middelburgse kantongerecht, waar hij het tot plaatsvervangend kantonrechter brengt. In die stukken in de biografie schetst de auteur Schorers Middelburgse tijd. Daar stuit de lezer op enkele uitglijders. Zo lezen we dat Jacob Schorer een fanatiek zonnebader was. Daar toe zocht hij als het weer het maar enigszins toeliet een Walcherse duinpan op. Hoe ging hij van Mid delburg naar de duinen? Per paard, fiets of per trein, oppert de auteur. Dat hij ook kon wandelen of met een rijtuigje kon, suggereert de schrijver niet, hoewel onze zonaanbidder tot op hoge leeftijd een gedreven wandelaar was. Die trein kan natuur lijk niet, de auteur zal de tram naar Koudekerke of Domburg bedoelen. Later vermeldt hij overigens dat Jacob Schorer in die tijd over het eiland Wal cheren zwierf. Als Van der Meer ons een idee wil geven van het Walcherse landschap anno 1890-1900 citeert hij een passage uit Hans Warrens dagboek uit 1942 waar Warren de bloeiende dijken van de Zuid-Be- velandse Poel beschrijft. Dat is tamelijk potsierlijk. Zo zijn er nog wel wat details die binnen het be toog, en zeker in een recensie te onbeduidend zijn om te vermelden. De auteur beweert dat opa Pieter als garde d'honneur in Parijs lag, het was Versail les, dat hij deel uitmaakte van een Nederlands regi ment is historisch onjuist, dat de gardes d'honneur 'naar verluidt' vooral klaagden over de kwaliteit van de wijn, klinkt mooi maar berust niet op feiten. Wel had de auteur uit de documenten omtrent Ja cobs grootvader al veel argumenten kunnen vinden voor de boekhoudkundige journalistiek van klein zoon Jacob, en vooral de voorname soberheid die in deze families heerste. De auteur heeft trouwens in het algemeen toch een losse gemakkelijke stijl, is bepaald niet streng in de compositie, en schrikt niet terug voor een uit weiding of een terzijde, een veronderstelling of een frase als 'Los van...'. Of een toeristische mededeling van het type dat het ouderlijke huis tegenwoordig op de Middelburgse Dam ontsierd wordt door een lichtreclame. Binnenkort zal die reclame wel weg zijn, want het huis staat te koop. Of vergelijkender- Boekbesprekingen 115

Zeeland | 2007 | | pagina 41