Genootschapszaken Eric-Jan Weterings is historicus en hoofdredacteur van Zeeland Vijfde lustrum Encyclopedie van Zeeland 'Aa, Abraham Jacob van der (Amsterdam 6 dec. 1792 - Gorinchem 21 mrt. 1857).' Het lemma over deze lexicograaf was het eerste van duizenden die in drie kloeke banden werden verzameld. Het eerste deel van deze Encyclopedie van Zeeland verscheen 25 jaar geleden. Nog in 1982 zag deel twee het licht, waarna deel 3 twee jaar op zich liet wachten. Supplementen of jaarboeken zouden deze monu mentale uitgave van het Genootschap actueel moe ten houden, maar daar kwant niets van terecht. Een kwarteeuw na verschijning blikken drie van de tien oud-redactieleden terug - en een beetje vooruit: drs. Ineke Vogel-Wessels Boer, ir. Jan Trimpe Bur ger en drs. Jo Vaane. Allen academici dus, die evenals hun mederedactiegenoten hun kennis en kunde belangeloos beschikbaar stelden. Het idee voor een regionale encyclopedie werd al in 1965 geboren in de Werkgroep Historie en Ar cheologie. De suggestie kwam van de Zierikzeese archivaris C. Postma. Binnen korte tijd stelde het gezelschap een werkschema op, schreef mogelijke auteurs aan en was een jaar later al zover dat ze een heel nummer van het Zeeuws Tijdschrift kon vullen met proefpagina's vol encyclopedische in formatie van de meest uiteenlopende aard. Het ver volg verliep moeizamer, vooral door financiële pro blemen. Uiteindelijk kon het Genootschap medio jaren zeventig (tijdelijk) professionele ondersteu ning beschikbaar stellen aan de in hun vrije tijd werkende redactieleden. Zeeuwen "In 1976 heb ik op verzoek van enige redactieleden officieel gesolliciteerd als secretaris", zegt Ineke Vogel. "Het was een betaalde baan voor een paar uur per week met als doel de redactie bij te staan, maar dat liep al heel snel uit. Vooral illustraties zoeken kostte veel tijd, want de Zelandia lllustrata was nog geheel ongeordend. Vergaderen deden we onder andere bij mij thuis - ik heb de heren heel wat koffie geschonken -, bij andere redactieleden, de Balans en bij de Provinciale Planologische Dienst in Middelburg. Het betaalde werk ging al snel over in een vrijwilligersbaantje, want het geld was op. Ik ging ook stukken schrijven, over plaat sen en geschiedenis. Aan dat redactiewerk heb ik De redactie van de Encyclopedie van Zeeland bij de presentatie van het eerste deel in de Abdij van Middelburg, maart 1982. Van links naar rechts drs. J.H. Kluiver, ir. J.A. Trimpe Burger, M.P. de Bruin, drs. l.H. Vogel-Wessels Boer, drs. J.P. Vaane, J. van Marion, commissaris van de koningin dr. C. Boertien, P. van der Veen, dr. W.S.S. van der Feen-van Benthem Jutting, drs. P.J. van der Feen. Foto collectie l.H. Vogel-Wessels Boer. 110 Genootschapszaken

Zeeland | 2007 | | pagina 36