Ons Zeeuwen bin zuunig BlBUor^x ^4- j Il lll TFT Dit versleten reclamezinnetje is voor velen buiten de provincie dé kreet om 'het' Zeeuws te karakteri seren. Toen de Nederlandse Taalunie het Zeeuws ook nog' eens afwees als officiële streektaal, leek de regionale variant van het ABN definitief gemargi naliseerd. Mè dan bin zudder noh nie mee ons klaer Er was al een woordenboek der Zeeuwse dialec ten (inmiddels tiende druk), maar op initiatief van de Stichting Jan Hendrik van Dale verscheen recent een Zeeuws etymologisch woordenboek. Dat door de Vlaamse taalkundige Frans Debra- bandere geschreven werk werd op 19 oktober 2007 gepresenteerd in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. Emeritus hoogleraar lexicologie Piet van Sterkenburg hield daar deze monumentale uitgave ten doop. De (bewerkte) tekst van zijn bijdrage volgt hierna. Voorzitter van de Zeeuwse Vereniging voor Dialectonderzoek Kees Martens bespreekt het boek. Twee jonge Zeeuwse kunstenaressen vullen het centrale katern van dit blad. De redactie kon illus tratrice Femke Gerestein en dichteres Emma Burns nog strikken voor een bijdrage. Nog, want beiden beginnen op hun vakgebied al flink aan de weg' te timmeren, zodat" ze waarschijnlijk binnen korte tijd voor een blad met een bescheiden budget als Zeeland niet langer haalbaar zullen zijn. Met deze unieke samenwerking lijkt een be scheiden traditie te zijn geboren, want het laatste nummer van vorig'jaar bevatte een katern met foto's en gedichten. Het genootschap timmerde afgelopen kwartaal publicitair behoorlijk aan de weg. De inventarisatie van de archeologische collectie door een professio neel bureau uit Leiden en de schenking van een circa één miljoen jaar oud bot van een steppen- wisent door een elfjarige scholiere uit Middelburg' bracht veel Zeeuwse journalistieke pennen in beweging. In de rubriek Genootschapszaken leest u er meer over. De rubriek Genootschapsverzamelingen is deze keer langer dan gebruikelijk. Redacteur Ad Been hakker dook in de Zelandia Illustrata, wat een arti kel opleverde met de duidelijke kop Downloaden in de achttiende eeuw. Of het verzamelen van pseudo- bew. E^/NJ topografische tekeningen. Het is kennelijk niet alles goud wat er blinkt in de g'enootschapsverzameling. Een andere - ook nog jonge - traditie is het eindejaarscryptog'ram van redactievoorzitter Bert Gerestein. Met dit jaar extra veel Zeeuwse elemen ten! Dat klinkt als een tekst uit een advertentieblad, maar de liefhebbers hebben zo'n aanprijzing' bij deze hersenkraker vast niet nodig. De winnaar krijgt ook geen gelikte tv-juffrouw op bezoek om de prijs uit te reiken. Het wordt de maker zelf die in alle nederigheid een doosje met (papieren) schatten uit de goed gevulde genootschapskelder komt over handigen. Geen koe zo bont of er zit wel een vlekje aan. In het vorige nummer werd in het artikel over 25 jaar Encyclopedie van Zeeland beweerd dat Zeeland en Friesland de enige provincies zouden zijn met een eigen encyclopedie. Die onjuiste bewering ontketende een storm - nou ja, een stormpje - van regionaal chauvinisme. Meerdere provincies hebben hun eigen naslagwerk, zo liet een aantal boze briefschrijvers weten. Het g'aat slecht met het Zeeuwse boek, is een veel gehoorde klacht van uitgevers en boekhande laren in de regio. De vraag mag' dan misschien stagneren, het aanbod blijft verrassend divers en kwalitatief hoogwaardig. Daarom is in dit nummer meer ruimte dan gebruikelijk ingeruimd voor boek besprekingen en signaleringen. Natuurlijk verschij nen ook veel oppervlakkige babbelarijen - die vaak wél goed verkopen -, maar die treft u in dit blad niet aan. Het artikel van Lo van Driel over dichter, projectontwikkelaar, uitgever, homoseksueel-toen- die-in-Zeeland-nog-niet-bestonden en kunsthande laar Leo van Breen in het vorige nummer trok veel aandacht buiten de kring van het genootschap, mede dankzij tentoonstellingen over Van Breen in Goes en Middelburg. Dat leverde een g'rote vraag op naar het blad, dus koester als abonnee dit collectors-item-in-spe. Een kwartaalblad met eeuwigheidswaarde. Wat een prettige eindejaars- g'edachte. Eric-Jan Wetering's Voorwoord 121

Zeeland | 2007 | | pagina 3