In memoriam Leen de Broekert: een leven ter vertolking van de taal der engelen 18.4 Op 29 juli 2009 is in zijn woonplaats Middelburg de musicus Leen de Broekert overleden. Hij werd zestig jaar oud. Leen was een begaafd pianist, kla- vecinist, organist en pedagoog. Hij heeft een belangrijke bijdrage geleverd aan de muziekvertol- king in het algemeen en aan het Zeeuwse muziek leven in het bijzonder. Ook was hij een vooraan staand lid van het Zeeuws Genootschap, waarvoor hij veel gedaan heeft. In dit alles, en boven dit alles, was hij een beminnelijk mens. Levensloop Leen de Broekert werd op 10 maart 1949 geboren in Oostkapelle als tweede van vijf kinderen. Hij was de oudste zoon van gemeentesecretaris Adriaan de Broekert en diens echtgenote. In zijn geboortedorp bracht hij een gelukkige jeugd door. Toen hij zeven jaar oud was, gebeurde er iets dat zijn verdere levensgang zou bepalen. In het ouderlijke huis, waar tot op dat moment de radio de enige bron van muziek was geweest, kwam op verzoek van de oudste zoon zelf een piano te staan. Jan Hekhuis uit Vrouwenpolder werd gevraagd Leen en zijn negenjarige zusje pianoles te geven. Totdat Leen in 1970 naar het conserva torium ging, bleef Hekhuis zijn belangrijkste muzikale mentor: hij gaf hem piano- en orgelles, ook toen Leen na zijn lagereschooltijd in Oost kapelle de middelbare school en nadien de kweekschool te Middelburg bezocht. In 1969 behaalde Leen het onderwijzers diploma, het diploma koordirectie en het Gehrels- diploma (waarmee hij muzieklesbevoegdheid ver wierf). Het conservatorium lokte, maar de militaire dienstplicht riep hem ook. Het ministe rie van Defensie stationeerde hem bij de verbin dingsdienst in De Lier (Zuid-Holland), waar hij een opleiding tot marconist kon combineren met zijn muziekstudie in Den Haag. Er stond zelfs een piano in het Protestants Militair Tehuis, en Leen kreeg toestemming om overdag lessen aan het conservatorium te volgen, mits hij zich dan 's avonds in de radioteleg'rafie verdiepte. Het piano spel werd dus in de eerste jaren van zijn studie afgewisseld met het coderen en decoderen van militaire berichten. Aan het Koninklijk Conservatorium studeerde Leen twee hoofdvakken tegelijk. Zijn docent voor piano was de vermaarde pianist Gerard Henge- veld, terwijl hij orgel studeerde bij Adriaan Engels en, na diens pensionering, bij Wint van Beek. De verschillende vakken van zijn studie werden respectievelijk in november 1974 (doce rend musicus orgel), december 1975 (docerend en uitvoerend musicus piano) en juni 1976 (uitvoe rend musicus orgel) voltooid met solistendiplo ma's. In december 1977 verwierf hij het diploma kerkmusicus. Zijn docent voor dit vak was Barend Schuurman. Nadat hij de krijgsdienst in februari 1973 ver laten had, woonde hij op kamers in Voorburg, opnieuw dicht bij Den Haag. De weekeinden bracht hij veelal in Zeeland door, waar hij in 1968 tot organist van de Nederlandse hervormde kerk in Oostkapelle was benoemd. In 1978 kocht hij een huis aan de Herengracht in Middelburg. Daar woonde hij tot augustus 1980, toen hij introk bij zijn levensgezellin Liesbeth Binkhorst in het huis De Dry Verloren Schapen aan de Dam. Daar is hij tot aan zijn dood blijven wonen. Eindjaren zeventig ging Leen de Broekert zich toeleggen op de historische uitvoeringsprak tijk en het bespelen van klavecimbel, klavichord en fortepiano. Bij Jos van Immerseel in Antwer pen volgde hij een aantal cursussen die hem bij zonder stimuleerden, niet in het minst om zich ook in de theorie van de historische uitvoerings praktijk te verdiepen en zijn kennis dienaan gaande via lezingen aan anderen door te geven. De fortepiano werd, naast het orgel, bij uitstek zijn instrument. In september 1973 werd hij bij de Zeeuwse Muziekschool aangesteld als docent piano en kerkorgel. Aanvankelijk doceerde hij in Middel burg en in Goes, later alleen in de hoofdstad. Ook had hij enkele privéleerling'en voor piano, klave cimbel en klavichord, die zelfs uit Amsterdam en Utrecht kwamen om bij hem te studeren. Leen was bijzonder geliefd als leraar en kon opvallend In memoriam Leen de Broekert 145

Zeeland | 2009 | | pagina 27