Zeeland 19.1 wijze gaf de dominee hem te verstaan dat ook hij een zondaar was. Dat leidde tot verregaande boosheid bij de meester, zodanig dat zowel Liens als de ouderling die hem vergezelde bang waren dat hij zijn vuisten zou gebruiken. De in de woning aanwezige vrouwen hadden zich uit de voeten gemaakt. Op 12 juli 1748 vergaderde de kerkenraad van Colijnsplaat. In die vergadering kon de predikant meedelen dat hij ter gelegenheid van de aan staande viering van het Heilig Avondmaal bij Boeren op huisbezoek was geweest. De school meester verklaarde geen wrok tegen dominee Van den Vondel te hebben. Misschien had het bezoek ook te maken gehad met het overlijden van de echtgenote van Boeren op 12 juni. In ieder geval had de classis de kerkenraad op 4 juli aangeraden de schoolmeester te ontbieden en tot "berouw en leedwezen" op te wekken. Hij moest een proeftijd van twee maanden krijgen om te laten zien dat hij het meende. Bleef Boeren weigeren, dan moest zijn ontslag worden overwogen. Was dat het geval, dan kon de kerkelijke censuur worden opgeheven. Dat advies werd gevolgd. De kerken raad in Colijnsplaat liet er geen gras over groeien. De brief van de classis was op 19 juli ontvangen. Op de 21ste daaraanvolgend werd Boeren gelast Bernard Schreuder (-1778), de roker en de drinker, ets en rou- lette, naar Adriaen van Ostade. in de vergadering te komen. Hij liet de onder meester zeggen dat hij ziek te hed lag. Daar trap ten de ouderlingen en diakenen niet in. De onder meester Simon Wiskerke, die als boodschappen jongen fungeerde, gaf volmondig toe dat Boeren dronken was. Twee vertegenwoordigers van de kerkenraad, ouderling Pieter Polderdijk en diaken Aarnoud Huijssen, gingen naar hem toe en trof fen hem inderdaad in bed aan "met zijn oogen uit zijn hoofd gepuijld, verschrikkelijk om aen te zien". Toen zij meedeelden dat hij voor de kerken raad moest verschijnen, antwoordde hij dat die maar aan zijn bed moesten komen zitten. De ver tegenwoordigers van de kerkenraad hielden ech ter vol, waarop Boeren woedend opstoof en mede deelde dat kerkenraad en de vertegenwoordigers ervan wat hem betrof, konden barsten. De ker kenraad verzocht opnieuw advies aan de classis. Die raadde aan Boeren weer broederlijk te verma nen "wanneer hij nugteren is". Bleef hij hardnek kig weigeren, dan moesten de gedeputeerden van de classis worden geïnformeerd. De classis bleef van mening dat in die omstandigheden ontslag moest volgen.7 Hier bleef het niet bij. Op 13 augustus ging Boeren naar de woning van de predikant. Hij belde aan. De meid kwam naar de voordeur en Bernard Schreuder (-1778), de twee rokers en de drinker, ets en roulette, naar Adriaen van Ostade. Tumultueus leven 25

Zeeland | 2010 | | pagina 27