In memoriam Wouter Punt Wim Dirksen Op 31 augustus 2009 overleed onverwacht Wout Punt, conservator Boeken van het Genootschap. Wout was in 1937 geboren in Duivendrecht, toen nog een dorp onder de rook van Amsterdam, nu een Amsterdamse wijk. Als jongetje maakte hij de oorlog mee. De voedselsituatie in Holland was in de hongerwinter 1944-1945 slecht en Wout werd na de oorlog naar Friesland gestuurd om aan te sterken. Hij volgde hbs-B, maar voor hem was dat niet voldoende. Hij wilde geschiedenis studeren en voor universitaire studie was een gymnasium opleiding vereist. Het was voor niet-gymnasias- ten mogelijk om toch dezelfde behandeling te krijgen als gymnasiasten, maar zij moesten dan het zogenoemde staatsexamen doen. Een voorge schreven opleiding voor het examen was er niet. Wie deze weg wilde volgen, moest zelf zien de nodige kennis te vergaren. De voorbereiding op het examen en het examen zelf waren pittig. Wout deed staatsexamen en studeerde vervol gens geschiedenis aan de Vrije Universiteit te Amsterdam waar hij in 1965 afstudeerde. In 1964 was hij al getrouwd en stond hij in Delft voor 14 uur voor de klas als leraar geschiedenis. Wout en zijn vrouw Corrie woonden van 1964 tot in 1968 in Delft. In 1968 ging Wout naar het streekly- ceum in Ede waar hij tot in 1976 bleef. In Ede begon hij aan een proefschrift op hetzelfde ter rein als de dissertatie waar hij de laatste jaren aan werkte. Een promovendus heeft boeken en tijdschriften nodig en heeft naast een baan over dag geen tijd om naar een bibliotheek te gaan. De bibliotheekfaciliteiten in Ede en omgeving waren voor Wout niet voldoende, ook omdat 'Wagenin- gen' in die tijd nog een hogeschool en geen uni versiteit was. Wout ging dus uitkijken naar een betrekking in een plaats waar voor hem betere studiemogelijkheden waren. In 1976 was er in Middelburg een vacature waar hij met succes naar solliciteerde. De aantrekkelijkheid van Mid delburg voor Wout bestond in de Provinciale Bibliotheek, een van de wetenschappelijke steun- bibliotheken. In Middelburg kwam Wout op de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren waar hij als leraar geschiedenis tot zijn pensionering in 2001 bleef. Na eerst een jaar in Middelburg gewoond te hebben in afwachting van de voltooiing van hun huis, hebben Wout en Corrie altijd in Koudekerke gewoond. Op de school was Wout in zijn element. In het lerarenkorps was hij een zeer gewaardeerde col lega. Hij had hart voor zijn leerlingen. Zijn belangstelling voor leraren en leerlingen met wie hij op school te maken kreeg, bleef niet tot de werksfeer beperkt maar strekte zich tot de per soonlijke sfeer uit. Leerlingen bleef hij vaak na hun schooltijd in hun verdere levensgang volgen. Het viel me op met hoeveel mensen Wout even een praatje maakte, in de bibliotheek of waar ook. Hij vertelde me dan dat het een oud-leerling was, en het leek soms alsof half Middelburg bij hem in de klas had gezeten. Hij kon ook smakelijk vertel len over zijn belevenissen op school. Wout behoorde tot het blijkbaar zeldzaam wordende soort leraren die plezier in hun werk hebben. Wout had niet alleen aanleg voor doceren, hij was ook vorsend wetenschapsman. Voor hem was de geschiedenis veel meer dan het terrein van zijn beroep dat men met zijn pensionering verlaat. Na zijn pensionering ging hij zich volop aan de wetenschap wijden. Enkele jaren geleden begon hij formeel zich op een promotie voor te bereiden. Het onderwerp van zijn proefschrift luidt: 'Gere formeerde interpretatie van de Nederlandse geschiedenis. Beeldvorming tussen mythe en werkelijkheid in de populaire geschiedschrijving van de zestiende tot de achttiende eeuw. Vier schrijvers in hun context'. Als motto van het onderwerp fungeert een citaat van Frijhoff: "Elke samenleving vormt een geschiedenisfabriek die bewerkt of uitbant wat collectief niet te dragen valt, en beklemtoont wat op een gegeven ogenblik het meest zinvol is" Wending1973, 429). Auteurs uit de door het proefschrift bestreken periode die voor een breed publiek schreven, gaven een voorstelling van personen en gebeur tenissen die paste bij de opvattingen van hun tijd. De manier waarop zij de loop van de geschiedenis 28 In memoriam

Zeeland | 2010 | | pagina 30