verklaarden, bijvoorbeeld de opstand tegen Filips II en Alva of de rol van Oranje in de Nederlandse geschiedenis, kon op ruime instemming bij hun lezers rekenen en droeg bij aan het ontstaan van bepaalde opvattingen over wat er gebeurd is. Het ging Wout daarbij in het bijzonder om de gerefor meerde opvattingen. 'Gereformeerd' heeft hier de vroegere ruime betekenis van calvinistisch geori ënteerd die de term in de zeventiende en acht tiende eeuw had, en mag niet worden opgevat in de meer beperkte betekenis die de term in de negentiende eeuw en later heeft gekregen, al is er theologische verwantschap tussen beide begrip pen 'gereformeerd'. Een bijzonder element in boe ken uit de zestiende, zeventiende en achttiende eeuw is het ingrijpen van God (Gods hand) als verklaring van allerlei gebeurtenissen, zoals beslissende overwinningen of de onverwachte dood van een belangrijke persoon op het 'juiste' ogenblik. Wouts proefschrift was tot ruim over de helft gevorderd en het is te hopen dat wat hij heeft geschreven en uitgezocht voor een of meer publicaties kan worden gebruikt. Wout besteedde zijn tijd aan meer zaken. Zo was hij secretaris van de (kerkelijke) classis Walche ren in de periode waarin protestantse kerken fuseerden tot de Protestantse Kerk Nederland. Hij was ook een hartstochtelijk schaker die het spel van zijn vader had geleerd en aan toernooien deelnam. In de week waarin het Hoogoventoer nooi gehouden werd, was Wout een tijdje van Walcheren verdwenen. Wout was een groot muziekliefhebber en Wout en Corrie waren frequente concertbezoe kers. Daarbij mag niet onvermeld blijven dat een van hun dochters in het Residentieorkest speelt en hun schoonzoon in het Concertgebouworkest. Ook voor kunst had Wout veel belangstelling. Hij koesterde als een geliefd project een tentoonstel ling in Middelburg met werken van de bekende schilder Jan Gossaerts van Mabuse die op Wal cheren heeft gewoond en gewerkt en een belang rijke figuur in het Renaissancemilieu van de Wal- cherse Bourgondiërs was, maar hij realiseerde zich goed de praktische problemen die aan het realiseren van dat project zijn verbonden. En dan was Wout er als conservator Boeken van het Genootschap, een andere wetenschappe lijke bezigheid waar hij zich na zijn pensionering aan ging wijden. Corrie Punt ging hem voor met een functie in het Genootschap, want zij is sinds 1998 lid van de Activiteitencommissie. Wout volgde in 2001 Ab van Dijk als conservator op. Het is een tragische bijzonderheid dat Ab, die in 1999 conservator Boeken was geworden, in november 2000 overleed, evenals Wout geheel onverwacht. Voor Wout, die vóór zijn aanstelling meer belangstelling voor een conservatorschap Hand schriften had, was het conservatorschap Boeken een nieuwe activiteit. Met 'boeken' worden alle drukwerken bedoeld, bijvoorbeeld ook pamflet ten. De op een beperkt aantal werken na door de Zeeuwse Bibliotheek beheerde boekencollectie van het Genootschap is heel gevarieerd. Een con servator komt dan ook met allerlei soorten boe ken uit meer dan vijfhonderd jaar in aanraking. Het is met de boeken van het Genootschap als met andere sectoren van de Genootschapsverza melingen, er zijn bijzondere en zeldzame objecten bij. Voor een conservator is het een boeiend werk terrein, dat studie en onderzoek vraagt. Wout heeft zich snel ingewerkt op het terrein van zijn conservatorschap waarbij hij kon steunen op zijn kennis en ervaring als historicus. Een conserva tor hoeft niet alles van zijn vakgebied te weten, In memoriam 29

Zeeland | 2010 | | pagina 31