19.1 ulii Van de verloren gegane tekening 'De Kermis- dans' kon alleen een zwart-witreproductie wor den opgenomen. Bijzonder is dat van vrijwel alle afgebeelde personen de namen bekend zijn. Wie precies wie is, blijkt jammer genoeg niet uit het onderschrift. Er is wel een los inlegvel met de juiste namen bij de juiste personen. Niet weg gooien, dat velletje, want het is een unieke por tretgalerij van Westkappelaars! Ad Beenhakker Peter Blom, Peter Henderikx, Aad de Klerk, Peter Sijnke en Ad Tramper, Historische atlas van Wal cheren. Continuïteit en verandering op een Zeeuws eiland. Nijmegen 2009. 79 blz., kaarten, foto's, tekeningen. ISBN 9789460040337. 24,95 Er is kennelijk een bloeiende markt voor histori sche atlassen. Zijn in voorgaande jaren al atlas sen verschenen van de steden Den Bosch (2005), Utrecht (2005), Maastricht (2005), Den Haag (2006), Rotterdam (2006), Arnhem (2006), Gent (2007) en Groningen (2009), deze atlas is gewijd aan een eiland, het voormalige eiland Walcheren dat sinds 1870 een schiereiland is. Ook deze atlas ziet er buitengewoon fraai uit. Aan de hand van plattegronden, kaarten, foto's, aquarellen, etsen, tekeningen en affiches - waar van het merendeel in kleur is uitgevoerd - wordt in maar liefst 35 verschillende hoofdstukken de historie van Walcheren beschreven. In de eerste zeven hoofdstukken gaat medië vist Peter Henderikx in op de Romeinse tijd en de Middeleeuwen. Zijn verhaal is chronologisch van opzet en buitengewoon helder. Uiteraard besteedt hij veel aandacht aan Middelburg; tenslotte was dit lange tijd de grootste en belangrijkste stad van het eiland. Pas in de dertiende eeuw kwamen ook andere plaatsen, zoals Veere, Vlissingen en Westkapelle, tot ontwikkeling. Henderikx besluit zijn verhaal in de zestiende eeuw, toen van het eiland de eerste nauwkeurige kaart werd gemaakt. De kaart was van de hand van de beroemde Jacob van Deventer, die ook van de ste den op Walcheren plattegronden maakte. De overige 28 hoofdstukken missen een dui delijke chronologische ordening, maar zijn meer thematisch van opzet. Terwijl de historisch-geo- graaf Aad de Klerk zich voornamelijk bezighoudt met de landschappelijke veranderingen die zich in Walcheren vanaf de zestiende eeuw hebben voorgedaan, waarbij hij onder meer ingaat op de inpolderingen bij Nieuwland en de inkrimping van een aantal dorpen op Walcheren, besteden Peter Blom en Peter Sijnke, beiden verbonden aan het Zeeuws Archief, aandacht aan de ontwikke lingen in Middelburg, Veere, Domburg, Westka pelle en Arnemuiden. De verdedigingswerken, de aanleg van spoor-, tram- en waterwegen, de ont wikkeling van het toerisme, de wederopbouw na de Tweede Wereldoorlog, de Deltawerken en de industrialisatie van Vlissingen-Oost: het komt allemaal aan de orde, weliswaar summier, maar de beperkte ruimte die een atlas van deze omvang biedt, laat nu eenmaal weinig andere mogelijkhe den toe. Ook Vlissingen krijgt de aandacht die de stad op grond van haar grootte en belang ver dient: in zeven hoofdstukken gaat archivaris Ad Tramper in op de geschiedenis van 'zijn' stad. Het laatste hoofdstuk, waarin Peter Sijnke de toekomstvisie op Middelburg uiteenzet, mag zo op het eerste gezicht een vreemde eend in de bijt lijken, het verhaal is wel een leuke aanvulling op de andere bijdragen, die uitsluitend historisch zijn. Zo lezen we dat hel gemeentebestuur in 1998 van plan was om de Zeeuwse hoofdstad in het jaar 2030 te laten uitgroeien tot een stad 'met hart voor traditie', waarin ruimte is voor zo'n 56 duizend inwoners. Tien jaar later werd dit plan bijgesteld en werd niet langer gemikt op een der gelijk forse bevolkingsgroei. Of dit plan wordt gerealiseerd, is natuurlijk de vraag. Het zal niet de eerste keer zijn dat de Middelburgse gemeente bestuurders een inschattingsfout maken. Hoewel ik de 35 verhalen stuk voor stuk beslist de moeite van het lezen waard vind, heb ik in het werk vergeefs gezocht naar een totaalconcept. Het enige dat de vele hoofdstukken met elkaar ver- Boekbesprekingen 37

Zeeland | 2010 | | pagina 39