Zeeuwse slavenhalers, kibbelende voorgangers en een dronken koster Eric-Jar Weterings Zeeuwen speelden een fors grotere rol in de slaven handel dan tot op heden werd verondersteld. Uit onderzoek van de Middelburgse maritiem histori cus Ruud Paesie blijkt dat Zeeuwse schepen in totaal 268 duizend slaven vanuit Afrika exporteer den, in plaats van 180 duizend, zoals tot voor kort werd aangenomen. Het Zeeuwse aandeel in de Nederlandse slavenhandel komt daarmee op ruim 45 procent. Overigens waren alle Nederlanders ver antwoordelijk voor 'slechts' 5 procent van de totale trans-Atlantische slavenexport uit Afrika. Dat zijn veel cijfertjes in één alinea, maar die zijn onontkoombaar bij de introductie van een arti kel dat als ondertitel 'een kwantitatieve analyse' meekreeg. Veel getallen dus in deze bijdrage, wat overigens niet betekent dat het daardoor een onleesbare cijferbrij is geworden. Mogelijk ergeren sommige lezers zich eraan dat in 'Zeeuwen en de slavenhandel' geen moreel oordeel wordt uitge sproken over deze branche. "Dat is simpelweg niet het onderwerp van dit artikel", verklaart de auteur. Verder wijst hij de lezer onder meer op een aantal interessante (online) bronnen, die buiten de kring van maritiem historici nog weinig bekend zijn. En zoals het een goed onderzoeker betaamt, pleit Paesie voor vervolgonderzoek: "Waar mogelijk zal een voorzichtige verklaring voor de Zeeuwse betrokkenheid worden gegeven, want met de hui dige stand van onderzoek is een bevredigend ant woord op die vraag niet mogelijk. Goed inzicht in de Zeeuwse slavenhandel zal een diepgaande stu die vereisen." Diepgaande studies leveren door gaans eerst veel deelstudies op. Lezers van Zeeland kunnen de komende jaren hopelijk nog het een en ander tegemoet zien. Of de slang nu wel of niet heeft gesproken, was in het oorlogsjaar 1944 een kwestie die tot de zoveelste kerkscheuring in Nederland leidde. Theologische disputen in de Lage Landen zijn van alle tijden. Zo voerden de uit Middelburg afkom stige predikanten Frederik van Leenhof (1647- 1712) en Johannes d'Outrein (1662-1722) eeuwen geleden een felle polemiek. H. de Jong, predikant van de Hervormde gemeente (PKN) in Windes- heim, verdiepte zich in de kwestie en doet verslag van zijn bevindingen in het artikel 'Goed rond, goed Zeeuws'. Dat dienaren van de kerk soms een wat wilde levenswandel hadden, blijkt uit de bijdrage van archivarissen Allie Barth en Huib Uil, 'Het tumul tueuze leven van Marcus Boeren'. In 1712 benoemde het collegium qualificatum, een verga dering van de kerkenraad met vertegenwoordigers van het burgerlijk bestuur en de ambachtsheer, Boeren tot schoolmeester in Kortgene. Daarna moest de classis deze benoeming goedkeuren, want onderwijs was in de zeventiende en achttiende eeuw vooral een zaak van kerkelijke overheden. Vanzelfsprekend diende de opvoeder een man van onbesproken gedrag te zijn. Het vak van onderwijzer leverde in die tijd onvoldoende op om van te leven, dus Boeren werd tevens voorzanger in de kerk en koster. Maar het ging mis met Mar cus. Uitbundig drankgebruik was een van zijn zon den. In 1748 stief hij in het simpelhuis in Middel burg. De tot nu toe geïntroduceerde artikelen geven al weinig aanleiding tot vrolijkheid, maar helaas wordt dit nummer nog somberder door twee necrologieën. Twee mensen die veel voor het Genootschap betekenden, zijn overleden. Wout Punt en Jacques Moraal worden herdacht door respectievelijk Wim Dirksen en Erik van der Doe. Vanwege deze twee bijdragen vervalt in dit num mer de rubriek Genootschapszaken. Gelukkig levert Truus Trimpe Burger-Mek king met haar rubriek Aanwinsten een bijdrage met een wat lichtere toon. Het is altijd een genot om deze rubriek te lezen, zo lieten lezers van dit blad diverse redactieleden weten. Dat zijn meestal mondelinge complimentjes, die daarom in deze uitgave niet kunnen worden afgedrukt. Toch bereikte de redactie voor het eerst sinds lange tijd een schriftelijke reactie. En wel van prof. Piet Leupen, die na kritiek van vakgenoten op zijn recensie in het vorige nummer een rectificatie/ aanvulling op zijn bijdrage stuurde. Een aantal recensies completeert dit nummer. Maakt u zich daar eens lekker boos over! De redac tie ziet reacties gaarne tegemoet. Introductie 1

Zeeland | 2010 | | pagina 3