bindt, is het eiland Walcheren. Met uitzondering van de eerste zeven hoofdstukken zit er weinig logica of systematiek in de volgorde waarin de verschillende onderwerpen worden behandeld. De verbinding tussen Middelburg en Veere, de haven van Middelburg, de waterwegen van Arnemuiden, de scheepvaart en scheepsrampen voor de kust van Walcheren, de bolwerken van Middelburg, de metamorfose van Vlissingen, de verdedigingswer ken rond Veere, de dijk bij Westkapelle: dit alles wordt in opeenvolgende hoofdstukken beschreven zonder enige verbindende schakel. Waarom is er geen poging gedaan tot een thematische ordening van de verschillende onderwerpen? En waarom heeft men verzuimd de hoofdstukken die over een bepaalde stad of een bepaald thema gaan, tot één deel te bundelen? Het is mij dan ook een raadsel waarom de geschiedenis van Vlissingen in ver schillende stukken is geknipt, terwijl de verhalen zo goed op elkaar aansluiten. Hetzelfde geldt voor de andere plaatsen op Walcheren. Te betreuren is verder dat in het boek geen duidelijk antwoord op de vraag wordt gegeven in hoeverre de geschiedenis van Walcheren kenmer ken van continuïteit of verandering vertoont. Op grond van de titel mag je op zijn minst verwach ten dat er een poging tot beantwoording van deze vraag wordt ondernomen. Ongetwijfeld wreekt zich hier het gemis aan een samenvattende slot beschouwing, waarin duidelijk kan worden gemaakt in welke opzichten en in welke mate het eiland in de loop der eeuwen veranderingen heeft ondergaan. Nu moet de lezer deze vragen zelf maar zien te beantwoorden. De kwaliteit van een dergelijke atlas staat of valt met een goede redactie, en die is er kennelijk niet of onvoldoende geweest. Nu is het boek geworden tot een compilatie van verschillende onderwerpen, die weliswaar een interessant en boeiend, maar in mijn ogen te fragmentarisch beeld van Walcheren opleveren. Jammer, de afzonderlijke bijdragen hadden een betere omlijs ting verdiend. Albert L. Kort Frank de Klerk, De oorlog in stukken. De beleving van de jaren 1940-1945 op de Bevelanden, Het Paard van Troje, Goes 2009. 135 biz., ill., foto's, kaarten. ISBN 978-90-80953-17-8. 19,95. Het is al weer een kwart eeuw geleden geleden dat De ontzetting van de gans verscheen, een gedenkboek waarin vier auteurs het dagelijks leven in Goes en op Zuid-Beveland in de jaren 1940-1944 beschreven. Het werk was traditioneel van opzet: op basis van voornamelijk schriftelijke bronnen werd een verhaal samengesteld met een duidelijk begin en een duidelijk einde. Het boek dat thans voor me ligt, is dat niet. Zoals uit de titel blijkt, is hier geen sprake van een afgewogen en enigszins voorspelbaar verhaal. Dagboeken, notities, interviews, brieven, ansichtkaarten, bro chures, advertenties, foto's, administratieve bescheiden, insignes en vele andere overgele verde bronnen vertellen het verhaal van de oor log in brokstukken, precies zoals de tijdgenoot de oorlogsjaren moet hebben ervaren. Als je het ver leden op zo'n manier presenteert, doe je recht aan de chaos van de werkelijkheid van toen. En dat is het leuke van dit boek. In plaats van een gelikt eindproduct krijgt de lezer historische grondstof fen en halffabricaten voorgeschoteld, waarin hij voor een belangrijk deel zelf de ordening en de betekenis moet aanbrengen. Het gevaar van een dergelijke aanpak is dat de lezer al snel wordt bedolven onder een stort vloed van feiten waar geen enkele ordening meer in zit. Frank de Klerk, werkzaam aan het gemeen tearchief in Goes, heeft deze valkuil gelukkig vermeden doorzijn bronnenmateriaal in drie overzichtelijke hoofdstukken onder te brengen, waarin verschillende facetten en perioden van de oorlog worden 'beschreven'. In het eerste hoofd stuk gaat de schrijver in op het uitbreken van de oorlog en de periode die daar onmiddellijk aan voorafging. Uit interviews biijkt hoe burgers de eerste dagen van de oorlog hebben ervaren. Uit legerinstructies blijkt hoe Duitse soldaten die zich in Nederlands uniform hadden verkleed, werden aangepakt: ze werden terstond tegen de muur 38 Zeeuwen en de slavenhandel

Zeeland | 2010 | | pagina 40