Zeeuwen en de slavenhandel' Een kwantitatieve analyse Ruud Paesie Dat Zeeuwen een aanzienlijke bijdrage aan de sla venhandel hebben geleverd, is genoegzaam bekend. Zo werd in juni 2005 te Middelburg een studiedag over het Zeeuwse slavernijverleden gehouden met de centrale vraag: hoe hoog is het Zeeuwse aan deel in de slavenhandel geweest? Toen werd aan genomen dat van de circa 550 duizend slaven die door Nederlandse schepen van West-Afrika naar Amerika waren getransporteerd, er ongeveer 180 duizend op rekening van Zeeuwse handelaren kwa men.2 Dat is 32,7 procent. Sindsdien stond het historisch onderzoek naar de slavenhandel niet stil en hebben nieuwe onderzoeksresultaten ons inzicht in de Zeeuwse slavenhandel vergroot. Tijd om een nieuwe balans op te maken. Omdat de Zeeuwse slavenhandel gedurende de zeventiende en achttiende eeuw niet constant is geweest, zal in de hiernavolgende bespreking een periodisering worden aangebracht, waar een kort overzicht van het internationaal onderzoek naar de slavenhandel aan voorafgaat.3 Waar mogelijk zal een voorzichtige verklaring voor de Zeeuwse betrokkenheid worden gegeven, want met de hui dige stand van onderzoek is een bevredigend ant woord op die vraag niet mogelijk. Goed inzicht in de Zeeuwse slavenhandel zal een diepgaande studie vereisen. Stand van internationaal onderzoek Nederlandse onderzoekers hebben altijd veel belangstelling getoond voor het koloniale verle den in Azië. De Nederlandse expansie in het Atlantisch gebied en de betrokkenheid bij de sla venhandel hebben betrekkelijk weinig aandacht gekregen. Daarentegen is de interesse in het bui tenland voor de Atlantische wereld in de vroeg moderne tijd veel groter geweest, vooral in Angelsaksische landen. Een van de eersten die over de omvang van de slavenhandel publiceerde was Philip D. Curtin. Zijn in 1969 verschenen The Atlantic Slave Trade. A census vormde de aan sporing tot wetenschappelijk onderzoek.'1 Vanaf dat moment werden gegevens uit niet-gepubli- ceerde bronnen over de trans-Atlantische slaven handel door onderzoekers verzameld en in data bestanden opgeslagen. Rond 1980 waren daar al zo'n 11 duizend trans-Atlantische slavenreizen in opgenomen. In 1990 nam een groep wetenschap pers het initiatief om de verspreide gegevens in één grote internationale database samen te bren gen. Bijna tien jaar later verscheen het resultaat op een cd-rom, getiteld The Trans-Atlantic Slave Trade. A Database, een bestand met 27.233 inter nationale slavenreizen.5 Het onderzoek naar de Atlantische slavenhandel stond daarna niet stil. Integendeel. In 2006 stelde de Emory University te Atlanta in de Verenigde Staten middelen ter beschikking om de database te actualiseren. Twee jaar later werd het bestand als 'open access web site' raadpleegbaar.6 Op dit moment zijn daar circa 35 duizend slavenreizen in opgenomen, met een geschat totaal van rond de elf miljoen geëx porteerde slaven.7 In een recente publicatie wordt dit aantal zelfs op 12.500.000 slaven geschat.8 Deze cijfers mogen we als een nieuwe band breedte voor de trans-Atlantische slavenhandel beschouwen. In de Database, waarin op verschillende vari abelen gezocht kan worden, staan nu 1.543 Nederlandse slavenschepen vermeld, die tezamen 543.663 slaven vanuit West-Afrika naar Amerika hebben getransporteerd. Daarvan heeft dertien procent de Atlantische reis niet overleefd."' Gege vens uit het onderzoek naar de illegale goederen en slavenhandel zijn hier nog niet in opgeno men.10 Van de 189 getraceerde illegale slaven halers is circa 25 procent bij eerdere onderzoeken opgespoord. Deze gegevens zijn wel in de Data base opgenomen. Om dubbeltellingen te voorko men, zijn die in mindering gebracht. Daarmee komt het aantal Nederlandse slavenreizen op 1.686, met een totaal van 587.449 verscheepte slaven. Daarbij mogen we niet vergeten dat deze cijfers op getraceerde Nederlandse slavenhalers gebaseerd zijn. Het werkelijke aantal zal, zeker waar het smokkelaars betreft, hoger gelegen heb ben. Het genoemde aantal van 587.449 getrans porteerde slaven moet dus als ondergrens worden beschouwd. Het zal geen gewaagde veronderstel- 2 Zeer bevallige wandelingen"

Zeeland | 2010 | | pagina 4