bladeren, een traditioneel lofmotief. Bovenaan bevinden zich twee portretmedaillons, elk gedra gen door een putto met vleugels, ook wel cheru bijn genoemd, heraldisch rechts Hendrick Thibaut en links zijn echtgenote Isabella Porrenaer. Beeldhouwwerken worden tegenwoordig vanuit het beeldhouwwerk zelf beschreven, onder andere omdat, zoals hier, de plaatsing van de portretten van belang is. Rechts is de belangrijkere plaats, gereserveerd voor de man. Tussen de beide por tretten zien we een schedel gekroond met koren aren, geflankeerd door een vleugel van een vogel en van een vleermuis als symbolen van dag en nacht. Uit de schedel hangt een levenslamp, met onder de voet de tekst SPLENDET POST FVNERA VIRTVS (de deugd schittert na de dood). Daarbo ven bevinden zich de twee gekroonde alliantie wapens van Thibaut en Porrenaer, verbonden door guirlandes. Het wapen van Thibaut is gevie rendeeld, waarbij a en d met een dwarsbalk boven vergezeld zijn van twee zespuntige sterren en onder een keper; b en c hebben een gekroonde klimmende leeuw, het hartschild heeft een fleur- de-lys. Het wapen van Porrenaer is ovaal, gedeeld, heraldisch rechts is hetzelfde als dat van Thibaut, links heeft een dwarsbalk en drie gra naatappels. Naast de portretten staat rechts een pijlenbundel met bijl, de fasces als teken van een magistraat en links een fakkel. Hieraan hangen acht gekroonde kwartierwapens aan banden met tekstrollen, afgesloten door kwasten: rechtsboven bevindt zich het wapen van Thibaut, daaronder HERVE met een vlammend hart tussen twee kan delaars en daarboven drie schelpen, vervolgens V. NISPEN met een gekroonde klimmende leeuw; ten slotte zien we het wapen van VAILLANT met gedeeld rechts drie sterren en links een keper met boven twee sterren en daaronder een wassenaar. Linksboven hangt het wapen van Porrenaer, daaronder COOLE, met gedeeld rechts een boom Gezicht op de ambachtsheerlijkheid Aagtekerke, vanuit het zuiden, uit: Speculum Zelandiae. Pieter Schut (ca. 1618-na 1660) maakte omstreeks 1650 een reeks gezichten in Zeeland. Deze serie prenten werd uitgegeven door Claes Jansz. Visscher in Amsterdam. De prenten waren zo populair dat ze gedurende een periode van honderd jaar in druk bleven. De afgebeelde prent werd omstreeks 1760 gedrukt door de firma Oltcns in Amsterdam. ZI-I1-0012. 124 Grafmonument

Zeeland | 2010 | | pagina 6