De straten die geheel of gedeeltelijk verloren gingen, waren: Lange Burg, Korte Burg, Balans, Abdij, Bogardstraat, Lombardstraat, Lange Noordstraat, Simpelhuisstraat, Markt, Potten- markt, Gortstraat, Gravenstraat, Zusterstraat, Groenmarkt, Kapoenstraat, Wal, Koorkerkhof, Haringplaats, Sint Pieterstraat, Korte Giststraat, Oude Kerkstraat, Nieuwe Kerkstraat, Sint Jan straat, Herenstraat, Segeersstraat, Rotterdam- sche Kaai, Breestraat, Rouaansche Kaai en Dwarskaai. De Duitse schuld aan de verwoesting is ook af te leiden uit hetgeen rijkscommissaris Seyss- Inquart verklaarde bij zijn bezoek aan Middel burg op 11 juni 1940. Hij erkende daarbij, zoals Sijnke schrijft, impliciet de Duitse schuld aan de verwoesting. Het humanitaire oorlogsrecht Het in 1940 geldende Landoorlogreglement (LOR) van 1907 behoorde bij het Verdrag nopens de wetten en gebruiken van den oorlog te land." Dit verdrag kwam niet uit de lucht vallen: al in 1868 was er de zogenoemde Verklaring van Sint Petersburg, waarbij een aantal staten sommige, extra leed veroorzakende, projectielen in de ban deed. Al deze, en latere, regelgeving is samen te vatten onder het begrip humanitair oorlogsrecht. De Verklaring was een vroege uitdrukking van het beginsel van humaniteit en proportionaliteit, dat nadien het humanitaire oorlogsrecht is blij ven beheersen: evenredigheid tussen militair nut van een aanval en daardoor te veroorzaken leed en schade. Weging van die twee gewichten tegen elkaar is, hoe moeilijk en tot op zekere hoogte subjectief ook, niet bij voorbaat tot mislukking gedoemd. Het LOR was dan ook een fase in een ontwik keling die het aan banden leggen van strijdmid delen en methoden beoogde. Het verdrag waarop dat reglement berustte, hield in de preambule een veelzeggende passage in: voor gevallen waarin het verdrag niet voorzag werd een uitgangspunt opgenomen, bekend geworden onder de naam Martens-clausule. Daarin werd verwezen naar "de beginselen van het volkenrecht, zoals die voortvloeien uit de tussen beschaafde volken gevestigde gebruiken, de wetten van de humani teit en de eisen van het openbaar rechtsbewust zijn". Aldus werd nogmaals een nobele koppeling gelegd, niet alleen met het recht maar ook met beginselen van beschaving. Het belang van het humanitaire oorlogsrecht is vaak ter discussie gekomen omdat daarmee een oorlog als het ware gelegitimeerd zou worden. Deze twijfel is in zoverre misplaatst dat oorlogen nu eenmaal tot de menselijke geschiedenis beho ren; er zijn ook oorlogen met gerechtvaardigde doeleinden, zoals die tegen het nazi-regime. Het achterwege laten van regels zou elke vorm van beperking in strijdmethoden en gebruik van wapens onmogelijk maken. Dat neemt natuurlijk niet weg dat het bestaan van regels nooit de uit wassen van wapengeweld heeft kunnen voorko men. Hoop, illusies en desillusies liggen hier dicht bij elkaar. Prof. mr. F. Kalshoven - gezaghebbend kenner van het humanitaire oorlogsrecht - legt er de nadruk op dat dit recht wel berustte op summiere verdragsteksten maar dat daaruit enige beginse len zijn af te leiden.12 Artikel 22 van het LOR - dat door Van Gent niet genoemd wordt - bepaalt dat oorlogvoerenden geen onbegrensd recht heb ben ten aanzien van de keuze van de middelen om de vijand te benadelen. Kalshoven noemt dit artikel "de meest fundamentele regel" met betrek king tot oorlogvoering. Ook hier laat zich het beginsel van de proportionaliteit zien. Dit begin sel is centraal gebleven en later bevestigd in reso luties van de Internationale Conferentie van het Rode Kruis en van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Tot de beginselen behoort het uitgangspunt dat alleen militaire doelen mogen worden aange vallen, en niet de burgerbevolking. Die militaire doelen werden nergens in een verbindende regel in concreto omschreven, die vraag was een te hot issue. Er moet dan ook worden volstaan met de omschrijving: datgene waarvan de vernietiging bijdraagt tot verzwakking van de militaire kracht van de tegenstander. Bijvoorbeeld: artillerie, een kazerne, een militaire eenheid, een militair hoofdkwartier, maar ook - onder omstandigheden - een brug, een verkeersweg. Sterker nog: de enige geoorloofde doelstelling van de oorlogvoe ring ligt in het verzwakken van de militaire kracht van de tegenstander.13 Ook moet als begin sel gelden (en dat kan voor ons geval van belang zijn, zoals wij hieronder zullen zien) dat een zogenoemd oppervlaktebombardement ongeoor loofd is. Dat wil zeggen - aldus nog steeds Kals- Nogmaals, het bombardement 17

Zeeland | 2012 | | pagina 23