slag, de tijdsduur van het bombardement - gedu rende de middag, tot 18.30 uur en uit de plaats en de grote omvang van de verwoestingen: ver woest werd vooral een aaneengesloten gebied in het centrum van de stad. Hierop vooral heeft de aanvaller zich gericht. Dit gedeelte omvatte onge veer tweederde van het gebied binnen de 'ring' van de oude stad, en belangrijke gedeelten onmiddellijk aan die ring grenzend. (Onder ring verstaan wij de cirkel gevormd door onder andere Lange Delft, Sint Pieterstraat en Lange Noord straat.) De kazerne en het militair Commando Zee land - die zeker als militaire doelen te beschou wen waren - zijn gespaard gebleven. Op grond van de goede informatiepositie waarover de Duitse invaller beschikte mag zonder meer aan genomen worden dat hij van hun ligging op de hoogte was, en ook moet de ligging van de kazerne hem uit stadsplattegronden bekend geweest zijn. Uit de inslagen van granaten en bommen is niet gebleken dat deze gebouwen het doelwit waren. Zelfs als aangenomen zou worden dat dit anders was, dan nog zou sprake zijn van een - niet toegelaten - oppervlaktebombarde ment, want in dat geval was kennelijk geen enkel onderscheid gemaakt tussen die doelen en het veel grotere gebied. Middelburg als geheel, of de binnenstad, kon niet als militair doel gelden. De vernietiging daarvan kon immers niet bijdragen tot verzwakking van de kracht van de tegenstander. In de strijd om de Sloedanr heeft de stad als zodanig dan ook geen rol gespeeld. Zoals gezegd bevonden zich daar sinds 13 of 14 mei geen Franse troepen, en waren er geen Nederlandse militaire eenheden. Aan Hausser - die het luchtruim beheerste - kunnen dan ook door luchtverkenning geen vijandelijke troepenbewegingen zijn gemeld. Er was geen artillerie in de stad, dus kan hem vandaaruit geen vijandelijk vuur bereikt hebben. Vuurleiding vanaf de Lange Jan zou niet effectief zijn geweest. Verder was Hausser ook op tactisch gebied voldoende bekwaam om in te zien dat de strijd bij de Sloedam door de Fransen niet vanuit Middelburg geleid kon worden; de afstand was veel te groot. Veel van het berichtenverkeer werd nog door ordonnansen verzorgd. De Fransen had den dan ook hun commandopost in Nieuw- en Sint-Joosland. Alles bij elkaar had Hausser geen reden om de stad Middelburg als geheel, los van de genoemde militaire doelen, als militair doel te beschouwen. Er kan geen sprake van zijn dat door evacua tie van de bevolking de juridische drempel om Middelburg te bombarderen werd "verlaagd", Het Oost-Indisch Huis aan de Rotterdamsche Kaai. Foto: D.P. Cornelisse, Zeeuws Archief, Zelandia Illustrata II, 2347-194. Nogmaals, het bombardement 19

Zeeland | 2012 | | pagina 25