Zeeland 21.2 - Het beleg van de stad Antwerpen in 1584/'85. Ets: J. Luyken. Zeeuws Archief, Zelandia Illustrata III, 77. aan de hand van een beschrijving door Francois Valentyn, die daarvoor inlichtingen uit de VOC- archieven gebruikte. Tussen 1940 en 1945 verscheen in Nederland een groot aantal uitgaven van clandestiene lite ratuur; vooral verzetspoëzie was enorm populair. J. Dewulf geeft het beeld van Duitsland en de Duitsers zoals dat in de uitgegeven werken naar voren komt. In 'Een artistieke guerrillagroep' (S. Bax en S. Beeks) gaat het over de opera Reconstructie, gemaakt voor het Holland Festival van 1969. Vijf componisten en twee auteurs werkten samen aan de voorstelling waarmee zij zich solidair wilden verklaren met de Cubaanse revolutie. Voor litera tuurhistorici is vooral de samenwerking tussen de twee auteurs - Hugo Claus en Harry Mulisch - interessant. Behalve een artistiek experiment blijkt de opera Reconstructie ook een politiek effect te hebben gehad. De Handelingen LXXVI van de Koninklijke Geschied- en Oudheidkundige Kring van Kortrijk (2011) heeft als titel Zuid-West-Vlaanderen in oorlog 1566-1713. Het jaarboek is samengesteld en geredigeerd door Ph. Despriet, die ook de meeste artikelen leverde. Het boek gaat over de woelige tijd van de zestiende tot het begin van de achttiende eeuw in de regio Kortrijk; het is de militaire geschiedenis - en dan vooral die van de veldversterkingen in de streek - die besproken wordt. Tussen 1566 en 1604 beleefde Zuidwest- Vlaanderen een van de zwaarste periodes uit de Vlaamse geschiedenis. Onlusten op basis van reli gieus fanatisme en sociale kansarmoede groeiden uit tot een algemene opstand tegen Spanje. Mili taire bouwkunst kwam in een versnelling terecht en talrijke forten en linies tussen Leie en Schelde werden in die tijd aangelegd. Na de nederlaag van de Spanjaarden bij Oostende in 1604 kwam de vrede in zicht, gevolgd door het Twaalfjarig Bestand in 1609 tussen de Republiek en Spanje. Zuidwest-Vlaanderen bleef trouwens lang een speelbal van de grote mogendheden. In 1646 ver scheen het Franse leger voor de poorten van Kort rijk, nadat een gezant van de Franse koning Aanwinsten 71

Zeeland | 2012 | | pagina 37