Een Spaans en een Staats fort in Terneuzen. Problemen rond de lokalisering van het 'Spaanse kasteel' en het historisch belang van de vesting Terneuzen P.W. Stuij In het begin van de Tachtigjarige Oorlog werden er een Spaans en een Staats fort gebouwd in Neusen (Terneuzen). Rond het Spaanse kasteel rijzen aller lei vragen: hoe moet men zich dit voorstellen, hoe groot was het en waar lag het? Wanneer en waarom is het spoorloos verdwenen? Van het Staatse fort zijn nog restanten aanwezig. Wat was het belang hiervan? Om deze vragen te beantwoorden en de ver banden te verduidelijken zal eerst in het kort de oorlogssituatie in Vlaanderen tijdens de laatste drie decennia van de zestiende eeuw worden geschetst en dan toegespitst op beide fortificaties. Welke reden hadden de Spanjaarden om een ver sterking te bouwen in Neusen en welke reden was er voor de Staatsen daar eerst een schans te bou wen en vervolgens het plaatsje zelf te fortificeren? Tot slot zullen in het kort de bestuurlijke ont wikkelingen na deze gebeurtenissen worden geschetst, gevolgd door de aanduiding van wat uit deze periode nog zichtbaar is in het hedendaagse Terneuzen. De historische achtergrond Toen Vlissingen in april 1572 aan Staatse zijde was gekomen, beschikten de watergeuzen over een basis van waaruit zij de Westerschelde kon den beheersen. Dat maakte het ook mogelijk invallen te doen tot diep in het Spaanse gebied van Vlaanderen en daar grote verwoestingen aan te richten.' Om het land tegen deze invallen te beschermen maakten de Spanjaarden plannen een fort te bouwen bij Neusen. Reeds in 1572 werden deze plannen uitgewerkt, maar na onderzoek ter plaatse werd geconstateerd dat er meerdere argu menten waren om het fort daar niet te bouwen. Zo was de bodemstructuur dermate instabiel dat de bouw van een fort veel zou kosten.2 Bovendien was er in dit dorpje geen enkele accommodatie voor de soldaten. Daarom duurde het nog tot 1575 alvorens men, ondanks de aanvankelijke bezwa ren, bij Neusen zo'n versterking ging bouwen.3 Nadat Alva was vertrokken en zijn opvolger Requesens reeds op 4 maart 1576 overleed, kwam het tot muiterij onder de Spaanse soldaten, omdat ze een tijdlang geen soldij meer hadden ontvan gen. Na Aalst werd ook Antwerpen (4 en 7 november) slachtoffer van deze 'Spaanse furie'. Vanaf 19 oktober 1576 onderhandelden afge vaardigden van de Staten-Generaal over vrede en reeds op 8 november werd de Pacificatie van Gent ondertekend. De nieuwe Spaanse landvoogd Don Juan bekrachtigde, met tegenzin, deze overeen komst op 12 februari 1577 in het Eeuwig Edict. Don Juan overleed op 1 oktober 1578 en hij werd opgevolgd door Alexander Farnese, hertog van Parma. Die zag kans de zuidelijke gewesten Hene gouwen, Artois, Namen en Luxemburg te verzoe nen met Filips II (Unie van Atrecht, 6 januari 1579). Vervolgens begon Farnese een militaire cam pagne. Na enkele aanvallen elders begon hij, omdat zijn troepenmacht beperkt was, met het bezetten van het platteland van Vlaanderen om zo de grotere steden te isoleren. In oktober 1583 legerde hij zich in de omgeving van Eeklo. Ver volgens bezette hij op 22 oktober Sas van Gent en liet daar enkele versterkingen bouwen om zo de toevoer uit Zeeland via de Sasse Vaart naar het Staatse Gent af te snijden. Deze Spaanse aanval bracht meerdere plaatsen ertoe te onderhandelen over verzoening, omdat verzet geen zin leek te hebben. Dat waren plaatsen in het Land van Waas, maar ook Hulst op 30 en Axel op 31 okto ber. Dit proces werd nog versneld doordat Servaes van Steelant, de hoogbaljuw van het Land van Waas, zich op 29 oktober aan Spaanse zijde had geschaard. Vanzelfsprekend voelde Zeeland zich door deze gang van zaken ernstig bedreigd en werden er maatregelen getroffen. Op bedreigde plaatsen werden schepen gestationeerd en de garnizoenen van Vlissingen en Bergen op Zoom werden ver sterkt. Men meende namelijk dat, als Farnese in Axel de beschikking zou krijgen over schepen, hij een aanval zou ondernemen op Zuid-Beve land.4 De Staatse handelssteden Antwerpen en Middelburg vreesden bovendien dat de scheep vaart op de Schelde en de Honte (oude naam voor 90 Forten in Terneuzen

Zeeland | 2012 | | pagina 12