De vesting Neusen, naar Merian, geprojecteerd op de plattegrond van Terneuzen. Foto P.W. Stuij. werkelijk zestien soldaten zouden worden gele gerd. Het is namelijk bekend dat, toen in augus tus van dat jaar watergeuzen in de Braakman werden gesignaleerd, er versterkingen naar het Neusense fortje werden gestuurd. Deze troffen daar toen een flinke onderbezetting aan.18 Uit deze beschrijving van de bouw blijkt al dat de later gangbare naam 'Spaans kasteel' mis leidend is. Bij de term 'kasteel' gaan de gedachten immers meestal in de richting van een groot ste nen gebouw, eventueel omringd door grachten. Het lijkt me dat, gezien de gegevens over de bouw, die gedachtegang moet worden losgelaten en dat de benaming 'fortje' een juister beeld geeft.19 Het grootste probleem is de ligging van dit fortje. Er zijn geen dateerbare bodemvondsten gedaan die dit probleem hadden kunnen oplossen. Ook van het reliëf is niets overgebleven, omdat de aarden wal is afgegraven en opgenomen in de wallen van de nieuwe vesting na de Staatse bezetting van Neusen. In het archief van de Staten van Zeeland en hun Gecommitteerde Raden zijn wel enkele plaatsaanduidingen te vinden. Op 7 september 1585 was er een aanbesteding voor herstel van een deel van de fortificatie van Neusen. Dat ging over reparaties aan de westzijde over een afstand van ca. 478 meter. Op 27 september werd het vol gende deel aanbesteed. Dat was een stuk van ca. 158 meter vanaf de "kele" van de sluis van Neu sen tot het "oude fort", zoals het Spaanse fortje werd aangeduid, en het rijshoofd Dronckaerts- camere. Ten slotte werd op 15 november 1585 het deel van de wallen aan de oostzijde van de haven aanbesteed over een afstand van ca. 154 meter.20 Hieruit blijkt dus dat het Spaanse fortje bij het rijshoofd Dronckaertscamere lag. Dronckaerts- camere was een van de grote rijshoofden die vanaf 1565 waren aangelegd om de kust bij Neusen te verdedigen tegen de opdringende Honte.21 Bij de bouw van het Spaanse fortje had men dus gebruik gemaakt van deze kustbescher- ming, die overigens ook in de volgende jaren geregeld moest worden onderhouden.22 Dit rijs hoofd lag westelijk van de havengeul.23 92 Forten in Terneuzen

Zeeland | 2012 | | pagina 14