Was deze locatie aan Dronckaertscamere ook geschikt om van daaruit de haveningang te bestrijken met het geschut? Uit verscheidene his torische gegevens kan men concluderen dat de effectieve reikwijdte van het Spaanse geschut in die tijd niet groter was dan 300 a 350 meter. J.W. Wijn schat de reikwijdte van het geschut iets hoger in.31 Voor de hele kartouw komt hij tot een effectieve dracht van 375 meter en voor de halve kartouw noemt hij een reikwijdte van 225 meter. Op de afbeelding hieronder zijn twee reikwijdtes van het geschut uitgezet. De eerste afstand van 375 meter is de effectieve dracht van de hele kar touw. De tweede afstand is die van 330 meter. Hieruit blijkt dat deze positie zeer geschikt was om de haveningang volledig te bestrijken. Indien de maten op de vestingkaart van de afbeelding op pagina 92 redelijk nauwkeurig zijn getekend, dan wordt de grootste inwendige breedte van het fortje ongeveer 28 meter en de grootste lengte (zonder de uitstulping) ongeveer 42 meter. Dat is ruim genoeg om enkele eenvou dige onderkomens voor een gering aantal solda ten neer te zetten. Verder werd het met een enkele lijn schematisch aangeduid en dat wijst erop dat van dit afgegraven fortje na enkele jaren nog slechts de voormalige binnenplaats waarneem baar was. Later is ook deze lijn en daarmee de laatst mogelijke aanduiding van het Spaanse fortje verdwenen. Dit alles wijst erop dat de grond van de omwalling en het plateau van het Spaanse fortje tussen 1588 en 1598, toen de modernisering klaar was, is gebruikt voor het Staatse fort, waarmee het Spaanse fortje dus spoorloos verdween. Als de plaats van het Spaanse fortje binnen de Staatse fortificatie op de huidige plattegrond van Terneuzen wordt geprojecteerd, dan blijkt die te liggen in de hoek tussen de Noordstraat en de Arsenaalstraat, op de plaats die later Schotsehoek zou worden genoemd.32 Mogelijk kan deze naam worden beschouwd als een bevestiging van de plaats van het Spaanse fortje. Volgens sommige schrijvers was er vanaf 1587 sprake van Schotse compagnieën in het Staatse leger.33 Er zijn echter vroeger gedateerde gegevens, want rond het einde van de maand augustus 1584 arriveerden Schotse troepen uit Lillo in Neusen34 en enkele weken tevoren was al een vendel Schotten uit Zuid- Beveland aangekomen.35 Verder is het de vraag of Het bereik van het Spaanse geschut. Foto P.W. Stuij, 94 Forten in Terneuzen

Zeeland | 2012 | | pagina 16