K i I! week werden lijsten voorgelezen van jongens uit dat dorp die gesneuveld waren", aldus De Kuyper, "en dan hoorde je een onderdrukt gesnik door het gebouw gaan." "Gommert speelde orgel tijdens de diensten en daar heb ik met veel bewondering naar geluis- Terug naar huis In de weken voor de Russen kwamen werd het de kampbewoners duidelijk dat de oorlog ten einde liep. Ze zagen stromen vluchtelingen lopend en op karren met paarden westwaarts trekken. De Hoekje in een van de barakken in het concentratiekamp Gross-Rosen. Tekening J.H. van Pagee, 1944. terd", vertelt Van Pagee. "Het was moeilijk om hem erbij te krijgen, want hij was nogal makke lijk, vergat afspraken en zo. Hij was erg losjes en sprak met een duidelijk Goes' accent. In mijn dagboek vond ik een amusant voorval. Op zondag 30 april 1944 hadden we om twee uur 's middags een dienst. Bij de slotzang bleek onze organist verdwenen. Na de dienst vonden we hem slapend achter het orgel." De Kok komt nog een paar keer terug in het dagboek. Zondag 11 juli 1943: "Na afloop van de dienst hebben we met z'n allen rond het orgel gestaan, bespeeld door Gommert de Kok, en we hebben psalmen en gezangen gezongen. Het was ontroerend zo ver van huis te zingen..." En op zondag 24 december 1944: "Het orgelspel van Gommert de Kok was voortreffelijk; vooral zijn variaties op Stille Nacht was schitterend. Wat een voorrecht om zo te kunnen spelen!' Russische troepen naderden snel in februari 1945, het kanonvuur kwam steeds dichterbij. Toen de gevangenen op de ochtend van de 8ste wakker werden, waren alle Duitsers weg. De Russen ston den aan de overkant van de Bober. Kampbewoners vertrokken te voet in groepen door de sneeuw onder begeleiding van oude man nen van de Volkssturm. Na een barre tocht van enkele maanden door Duitsland kwamen ze in Nederland aan. Ze belandden in Eindhoven, waar iedereen werd gescreend en ontluisd. Voor veel zieken was medisch onderzoek, laat staan behan deling, niet beschikbaar, want per dag kwamen soms duizenden mensen tegelijk aan. Over de tocht van De Kok is niets bekend, zijn bekenden verloren hem uit het oog. Waarschijn lijk had hij soortgelijke ervaringen als hen op de tocht naar Nederland. Vrijwel zeker is hij in Eind hoven geweest, waar alle voormalige Zeeuwse 110 Gommert de Kok

Zeeland | 2012 | | pagina 32