Ze hof voor de slachtoffers van de explosie. Ik voelde nog een ontzettende haat van de Polen ten opzichte van de Duitsers." Tegenover familie en bekenden sprak De Kok bijna nooit over zijn jaren in Duitsland. Met voor malige kampgenoten had hij nauwelijks contact meer ("We groetten elkaar wel eens op straat.") Misschien heeft schuldgevoel een rol gespeeld, meent Van Pagee. "We maakten wapens voor de vijand. Maar aan de andere kant, we hadden geen keus. Het was erg moeilijk om onder te duiken." Uit kleine gebeurtenissen blijkt dat de oorlog De Kok nooit heeft losgelaten. Tijdens de affaire- Aantjes in 1978 - de toenmalige Tweede Kamer fractievoorzitter van het CDA moest na onthul lingen over zijn oorlogsverleden aftreden - belde De Kok Cor de Kuyper op. "Hij sprak over een Nederlandse SS'er uit Groningen, die wij allebei kenden. De man was aanvankelijk arbeider, maar werd later baas van een vrouwenkamp. Kennelijk moest Gommert daarover praten met iemand die zijn herinnering kon delen." Met de dodenherdenking was hij heel strikt. "Die emotioneerde hem", weet Janwillem. "Ik reed eens met hem en de chauffeur naar Voorburg. De auto moest op 4 mei om acht uur 's avonds per se twee minuten stilstaan langs de kant van de weg." Bronnen Archivalia Archief Gemeente Goes (AGG). Zeeuws Archief. Zeeuws Documentatiecentrum. Mondelinge bronnen Janwillem de Kok (zoon). Cor de Kuyper (dwangarbeider Duitsland). Andreas Oosthoek (collega PZC). Jaap van Pagee (dwangarbeider Duitsland). Stoffel Vader (dwangarbeider Duitsland). Websites www.wikipedia.org/krzystkowice. www.brandenburg.rz.htw-berlin.de/christianstadt. www.uni-protokolle.de. Literatuur L.W. de Bree, Zeeland 1940-1945, Middelburg 1979. Gijs van der Ham, Zeeland 1940-1945 (deel 2), Zwolle 1990. Nic. J. Karhof, Bezet, verzet, ontzet. Goes en omgeving in de bewogen jaren 1940-1944, Goes [1945], L. de Jong, Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog. Deel 8, eerste helft. Gevangenen en gede porteerden, 's-Gravenhage 1978. Ben Sijes, De arbeidsinzet. De gedwongen arbeid van Nederlanders in Duitsland 1940-1945, 's-Gravenhage 1990. Allie Barth et al., De ontzetting van de Gans. Goes en Zuid-Beveland in de oorlogsjaren '40-'44, Goes 1984. 112 Gommert de Kok

Zeeland | 2012 | | pagina 34