Windmolens aan het Schelde-Rijnkanaal, Oesterdam. Zeeuwse Bibliotheek, recordnr. 113272. Foto J. Wolterbeek, 2005. deel van het cultureel erfgoed. Huize Welgelegen in Haarlem verkeerde in de jaren 1820-1828 in zo'n slechte staat dat sloop de enige oplossing scheen. Toch is in het Jaar van de buitenplaatsen gebleken dat ze met de nodige aandacht ook oog verblindende parels kunnen worden (H. Bollebak- ker). Het Kaart- en Goederenboek van de Abdij van Zwijveke (1737-1738) van L. Pée is een indruk wekkende uitgave van de Oudheidkundige Kring van het Land van Dendermonde Buitengewone uitgaven, nr. 31), een jubileumuitgave naar aan leiding van het 150-jarig bestaan van de Belgi sche Kring. Het Kaart- en Goederenboek is een document van boekhoudkundige aard. Het is de beschrijving van het abdijbezit dat voor het grootste deel verspreid lag rond de vestingplaats van de abdij - te Sint-Gillis-Zwijveke - en in de verschillende aanpalende parochies. De beschrij ving van de percelen beperkt zich tot de opper vlakte, de aangelanden en het grondgebruik; de gebruikers werden niet aangegeven, daar die in de loop van de tijd erg wisselden. Ook geeft het goederenboek een overzicht van het tiendrecht dat de abdij genoot in diverse parochies. Pacht- voorwaarden, pachtcontracten en de jaarlijkse pachtontvangsten worden beschreven. Vooraf gaand is de geschiedenis van de cisterciënzerin- nenabdij - ontstaan in 1223 - behandeld. In totaal zijn 33 kaarten toegevoegd. Van het Institut Grand-Ducal de Luxembourg ontving het Genootschap de beide jaarboeken 2010 en 2011: Archives des Sciences Naturelles, Physiques et Mathématiques. Het jaarboek van 2010 bevat vier grote artike len. Het eerste gaat over ecologische onderzoeken betreffende de flora en de nieuwe vormen van classificatie en systematiek, vergeleken met plan- Aanwinsten 115

Zeeland | 2012 | | pagina 37