jJPHfflHH "ledereen heeft zijn rivier en ik, ik heb de IJssel..." "Iedereen heeft zijn rivier en ik, ik heb de IJs sel..." Zo begint een liedtekst van Liselore Gerrit sen, cabaretière, zangeres en schrijfster, bekend van Cabaret Pepijn, met onder anderen Paul van Vliet. Liselore werd geboren in Wichmond, vlak bij Zutphen, aan de IJssel. Vandaar. De IJssel is ook mijn rivier. Ik ben aan de IJsselkade in Kam pen geboren, in de tijd dat Kampen nog een levendige doorvoerhaven was. Ik moest daaraan denken bij het lezen van het artikel van A.R. Koppejan over de zijschroef. Ik heb dat apparaat nog in werking gezien, want er waren in de jaren vijftig van de vorige eeuw nog diverse zeilende vrachtschepen, althans op de IJssel. De zijschroef was een hulpmotor. Hij hielp de zeilschipper (iets) bij het manoeuvreren om aan de kade aan te meren. Het artikel van Koppejan over die zij schroef is een verhandeling over een stuk indus trieel erfgoed. We hebben niet vaak artikelen over industrieel erfgoed in Zeeland. Daar komt nu misschien verandering in. Vervolgens treft u in dit nummer een artikel aan van P.W. Stuij over twee forten in Terneuzen, een Spaans en een Staats fort, beide gebouwd in de Tachtigjarige Oorlog. Een grondig geschreven artikel over de strategische activiteiten in Zeeuws-Vlaanderen van beide partijen in het laatste kwart van de zestiende eeuw. Ik heb altijd grote bewondering voor de noeste arbeid van auteurs als de heer Stuij, die onvermoeid bron nenonderzoek doen en vervolgens een bijzonder helder betoog over een periode van meer dan vierhonderd jaar terug weten te houden, als ware het de dag van gisteren. Van een heel andere orde is het artikel van Peter van der Krogt. Zijn familie maakte vaak legpuzzels. Dat is op zich niet zo vermeldens waard, want dat gebeurt in veel families, maar het artikel spitst zich vervolgens toe op de Wal cheren Puzzleeen ietwat komische voorstelling van het geïnundeerde Walcheren in 1945. De puz zel is in feite een historische snapshot van de situatie in Walcheren in 1945: een bordje 'mijnen' in de duinen in de buurt van Oostkapelle en in Middelburg een huis met twee vlaggen, één met Veerdienst en één met MUZ erop. MUZ staat voor Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewer ken. Deze aannemerscombinatie had in 1945 de opdracht gekregen om Walcheren weer droog te maken. Zo is er nog het een en ander dat het bestuderen van de legpuzzel interessant maakt. Verder in dit nummer een bijdrage van mijn voorganger Eric-Jan Weterings over Gommert de Kok, hoofdredacteur van de Provinciale Zeeuwse Courant van 1961 tot 1978. Ik heb De Kok niet meegemaakt als hoofdredacteur, want wij kwa men pas eind 1977 in Zeeland wonen, maar dat zijn invloed groot is geweest was mij ook zonder de eerste alinea van het artikel van Weterings te lezen al eerder duidelijk. De PZC is een van de succesvollere regionale dagbladen, met een grote lezersdichtheid. Bij het 250-jarig bestaan van de PZC is dit nog eens benadrukt door Arendo Jou- stra, hoofdredacteur van Elsevier. Het artikel gaat niet over de hoofdredacteur De Kok maar over de dwangarbeider De Kok. Samen met een aantal andere met name genoemde Zeeuwen bracht De Kok de tweede helft van de Tweede Wereldoorlog door in een Duits dwangarbeiderskamp. Het arti kel geeft een interessante beschrijving van het leven en werken in zo'n kamp, opgetekend uit de herinneringen van mede-lotgenoten van Gom mert de Kok. Bert Altena bespreekt het boek Onrust en Welvaart van Jan Zwemer. Het platteland van de Zeeuwse eilanden in het tijdvak van de Eerste Wereldoorlog 1910-1922. Een kritische bespre king, maar ook een met veel waardering voor een boek dat handelt over het Zeeuwse platteland tij dens een keerpunt in de geschiedenis. De Aanwinsten van G G. Trimpe Burger-Mek king geven ons weer een kijkje in de tijdschriften die het Genootschap in ruil ontvangt voor dit tijdschrift. Ik kan u deze rubriek aanbevelen (ik heb dat al eens eerder gedaan) want al die tijd schriften bevatten werkelijk heel interessante artikelen. De samenvatting prikkelt tot het inzien van die tijdschriften. Ad Huiskes Introductie 81

Zeeland | 2012 | | pagina 3