T Gezicht in het dorp Kats, ca. 1915. Zeeuws Archief, ZI, II-P 6012. zoveel gebeurd, dat een afzonderlijk onderzoek en boek nodig is. Dat kan, maar Zwemer vergast ons dus nu in feite op ontwikkelingen in het libe rale en protestantse platteland van de Zeeuwse eilanden. Als de Eerste Wereldoorlog zo centraal staat in het boek, kun je Zeeuws-Vlaanderen moeilijk zuid laten liggen. Bovendien laat Zwemer zo de mogelijkheid schieten om na te gaan wat voor de eilandbewoners nu precies 'Zee land' was. Was heel Zeeland voor hen een 'ima gined community', om met Benedict Anderson te spreken, of keken ze niet verder dan het dorp? Het accent ligt in dit boek op drie samenhan gende processen: het wegzakken van het politieke belang van de familienetwerken van 'regenten- boeren', het opkomen van organisatie (al dan niet in landelijk verband) onder landarbeiders, de toe nemende rol van de staat, zij het de centrale over heid of de burgemeester. Een ander proces dat lokale gemeenschappen evenzeer in nationale verbanden trachtte te integreren, namelijk de verzuiling, wordt amper geanalyseerd. Nochtans is de rol van de verzuiling in het door de Dolean tie verscheurde Serooskerke niet te ontkennen en vinden we verzuiling ook terug in 1918 en vol gendejaren, wanneer verschillende nationale landarbeidersvakbonden proberen afdelingen in Zeeland op te richten. Zwemer lijkt, net als andere historici overigens, er trouwens vanuit te gaan dat het verzuilingsproces in 1917 ten einde was. Het gevolg van de gelijkstelling van bijzon der en openbaar onderwijs toen was echter dat op lokaal niveau geld vrijgemaakt moest worden voor bijzondere scholen. Dat zette vaak kwaad bloed. Verzuiling voltrok zich op lokaal niveau vooral na 1917. Fascinerend en goed getekend is de politiek- sociale verandering op de dorpen. Vooraan staande familienetwerken verloren tijdens de oor log aan invloed, soms door onbeholpenheid (in Zonnemaire) maar vaker doordat veel landarbei ders met nieuw gepacht land zich tijdens de oor- 118 Boekbespreking

Zeeland | 2012 | | pagina 40