V «3»*V Paalworm op sterk water, eind achttiende eeuw. Dit week dier tastte het hout aan van zeeweringen en sluizen. Zeeuws Museum, Zeeuws Genootschap, NHG98-005. gegrond, want driejaar later maakte de Staatsre geling (de eerste grondwet van de nationale staat) formeel een einde aan de soevereine status van Zeeland. De provincie was slechts een onderdeel van een grotere staat, een situatie die niet meer zou veranderen. De Zeeuwen konden niet anders dan lijdzaam toezien, maar hadden volgens de schrijvers een alternatief voor dit verlies aan politieke status: de provinciale cultuur. Steeds sterker ging men zich richten op de eigen cultuur en geschiedenis. Uitgebreide historische en aard rijkskundige beschrijvingen van Zeeland zagen het licht, volksgebruiken als ringrijden en streek- drachten werden als typisch Zeeuws gepresen teerd. In vergelijking met de politieke ontwikkelin gen, waarbij de gebeurtenissen elkaar in snel tempo opvolgden, voltrokken de veranderingen in de economie, de demografie en de sociale verhou dingen zich aanzienlijk trager. In drie hoofdstuk ken besteedt Paul Brusse er uitgebreid aandacht aan. De belangrijkste economische ontwikkeling was ongetwijfeld de ondergang van Zeeland als handelsgewest, een proces dat zich betrekkelijk laat en in een hoog tempo voltrok. Als gevolg van de vele oorlogen waarin de Republiek in de acht tiende eeuw betrokken raakte, stortten steden met uitgebreide internationale netwerken als Middel burg en Zierikzee in. De bevolkingsontwikkeling in die steden sprak in dat opzicht boekdelen. Zie rikzee bijvoorbeeld verloor in de periode tussen 1750 en 1800 bijna veertig procent van haar inwoners. Middelburg verloor na de Bataafse Revolutie in twaalf jaar tijd maar liefst meer dan een derde van haar bevolking. De schade bleek definitief, want ook na 1814, toen voor Zeeland politiek gezien rustiger tijden aanbraken, bleef economisch herstel uit. Daarvoor waren te veel fundamenten van de vroegere welvaart weggesla gen. De VOC bestond niet meer, de slavenhandel was verboden en enkele belangrijke koloniën in Amerika waren verloren. Toch was het niet alleen kommer en kwel. Niet alle steden deelden in de malaise. Een op de lokale markt gerichte stad als Goes bijvoorbeeld had weinig hinder van de eco- 38 Boekbesprekingen

Zeeland | 2014 | | pagina 40