Rectificaties Zeeland 23.2 Kopenhagen was, op terugweg uit Dantzig, en in 1756 in Haarlem. De volgende vermelding is Londen, ook in 1756. Een verblijf in Middelburg in 1756 past dus goed in de reis van Haarlem naar Londen. In april 1758 overlijdt Clara in Londen. Voor zover bekend is er niets van haar bewaard gebleven. Wel heeft deze neushoorn de afbeel ding van Dürer definitief verdrongen. Op prenten, schilderijen, penningen, aardewerk en porselein en als beeldjes en plastieken treffen we voortaan Clara aan, in plaats van de neushoorn van Dürer. Referenties B.S. Albinus, Tabulae sceleti et musculorum corporis humani. Johan en Herman Verbeek, Leiden 1747. Pieter Boddaert, [ms] Aantekeningen van allerhande nature, z.j. Koninklijke Bibliotheek 135 K 37. Glynis Ridley, Clara's Grand Tour: Travels with a Rhinoce- ros in Eighteenth-Century Europe. Pag. I-XVII, 1-222, 12 afbeeldingen. Atlantic Books, New York 2004. I.C.J. Verheij, Op reis met Clara, de geschiedenis van een bezienswaardige neushoorn. Pag. 1-56, 19 afbeeldingen. Natuurmuseum Rotterdam 1992. gebaseerd op Dürer. Het invul-pamflet maakt het makkelijk de datum aan te passen wanneer Clara in een andere plaats tentoongesteld wordt. Clara is dus nog in Middelburg terug geweest. Op de volgende bladzijde is nog een pamflet geplakt, met alleen maar tekst. Het lijkt erop of Clara afgebeeld op een affiche voor Turijn, 1747. www.rhinoresourcecenter.com aan de onderzijde een stuk ontbreekt. Er wordt vermeld dat het dier te zien is in een tent op de Grote Markt, waar het schilderij uithangt. Het is dan 1756, Clara is inmiddels 18 jaar oud. Irene Verheij geeft aan dat het dier in 1755 in Buiten de schuld van auteur Pim Kooij is er een fout in zijn artikel geslopen. De eerste auteur van Zeeland door de eeuwen heen (pag. 51) was niet de president van de rechtbank, mr. P. van Empel, maar diens vader, ds. Martinus van EmpeL De foto op pagina 60 toont niet het dorsen van graan, maar het maaien met een zoge noemde zelfbinder. De foto op pagina 67 linksonder toont de veerboten Prins Willem I, Oosterschelde en Koningin Emma, afgeleverd door De Schelde in respectievelijk 1933, 1934 en 1933. Het jaartal 1960, overgenomen van de beschrijving van de foto, is dus niet correct. Recensent Mare Buise heeft in zijn bespreking van het boek van Mare de Vleesschauwer (pag. 80 e.v.) abusievelijk alleen de titel van de publieksversie van diens proefschrift vermeld. De titel van het proefschrift luidt: Van water land van landt weder water. Waterstaat en waterhuishouding in midden-Zeeuws-Vlaande- ren 1600-1999. Het doet de redactie goed te bemerken hoe nauwkeurig ons blad gelezen wordt en hoeveel gedetailleerde kennis er onder de leden aanwe zig is. 94 Een neushoorn in Middelburg

Zeeland | 2014 | | pagina 12