Zeeland 23.3 De fossielenvindplaats De Kaloot bij Borssele Freddy van Nieulande beschermde geologische reservaten, zoals: de Heimansgroeve bij Cotessen in Limburg, waar lagen uit het carboontijdperk aan de opper vlakte komen; de Staringgroeve bij Losser in Twente, waar de Losser zandsteen uit het valanginien (krijttijd- perk) aan de oppervlakte ligt; de ENCI-afgraving in de Pietersberg bij Maas tricht, waar het stratotype van het maastrichtien aanwezig is; diverse ontsluitingen van het triastijdperk bij Winterswijk; tevens zijn er in die omgeving belangrijke oligocene en miocene afzettingen in de bodem aanwezig. Zeeland is bekend vanwege de grote diversi teit aan fossiele soorten uit het plioceen, maar de bescherming van de pliocene lagen is heel beperkt. Het enige beschermde terrein is de Mees- Schelpenzoekers op De Kaloot. Foto F.A.D. van Nieulande. Het strand van De Kaloot, gemeente Borsele, strekt zich uit van de Noordnol, ten oosten van de koel- wateruitlaat van de EPZ-centrale, tot het oostelijke havenhoofd van de Sloehaven in Vlissingen-Oost, vroeger het Karmejool (Carmiool) geheten. Dit enige grote Zuid-Bevelandse natuurlijke zand strand is uniek vanwege het aanspoelen van grote hoeveelheden fossielen, zowel schelpen, haaientan- den en andere visresten als resten van zee- en landzoogdieren. In dit artikel wordt de geologische en paleontologische waarde van De Kaloot beschreven. De geologie van Nederland In vergelijking met onze buurlanden kent het overwegend vlakke Nederland niet veel geolo gisch bijzondere gebieden. Er zijn maar enkele De Kaloot 95

Zeeland | 2014 | | pagina 13