Overzicht van geologische tijdvakken Naam Miljoen jaar Holoceen heden - 0,01 Pleistoceen 0,01 - 1,8 Plioceen 1,8 - 5,3 Mioceen 5,3 - 23,8 Oligoceen 23,8 - 33,7 Eoceen 33,7 - 54,9 Allereerst is de bodem in het zuidelijkste deel van Zeeland (tot en met de Westerschelde) zodanig stabiel dat de hier in de bodem voorkomende lagen vanaf het oligoceen tot en met het pleisto- ceen zeer dicht aan de oppervlakte liggen. Dit komt door de noordelijke uitloper van het Arden- nengebergte, die bij ons in de zuidelijke provin cies tot op grote diepte aanwezig is een stabiele basis vormt: de Rug van Brabant. Deze loopt glo baal vanaf de Scheldemonding in de richting van Zuid-Limburg. Na de daling van de bodem van het Noordzeebekken door het gewicht van de ijs- bedekking in het pleistoceen zijn grote hoeveel heden sediment naar dit bekken aangevoerd door smeltwater uit het achterland. Het zuidelijk deel van Zeeland is door de Rug van Brabant min of meer stabiel gebleven. Verder naar het noorden liggen de oligocene en pliocene afzettingen door de sterke daling op veel grotere diepte, zoals het profiel van zuid naar noord door onze provincie laat zien. Overigens stijgen de afzettingen weer in de richting van Denemarken, maar dat is voor dit artikel verder niet relevant. De tweede reden waarom er op De Kaloot zoveel fossiele schelpen gevonden worden is dat de stroombedding van de Westerschelde precies door de fossielhoudende afzettingen snijdt. Juist de combinatie van het voorkomen van de rijkste fossielenlaag, hier vrij dicht onder het aardopper vlak, met de diepe geul vlak voor het strand van De Kaloot maakt dit gebied zo bijzonder. De waarde van De Kaloot Het is al lang bekend dat op De Kaloot veel en bijzondere fossielen aanspoelen; al voor de Tweede Wereldoorlog is er fossiel materiaal ver zameld. Een van de bekendste Zeeuwse verzame- Iiavenmond Sloegebied Noordnol Fort Ramniekens Doorsnede sa Kaloot ■D Strand Ontwerp Westerschelde Container Terminal Pleistocene afzettingen Pliocene afzettingen (Craglaag) oudere afzettingen Bodem van de Westerschelde voor De Kaloot. Bewerkt naar: Rijkswaterstaat Directie Zeeland, meetdienst Westerschelde, vak 5, februari-maart 2001. De Kaloot 97

Zeeland | 2014 | | pagina 15