laars was Cornelis Brakman, destijds hoofd van de lagere school van Nieuw- en Sint Joosland. Hij verzamelde aan het strand van De Kaloot van 1925 tot 1955. Zijn uitgebreide verzameling heeft hij geschonken aan het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en zijn collectie lag mede ten grondslag aan het eerste grote werk over de fossiele schelpen van Nederland, beschre ven in het proefschrift van C.0. van Regteren Altena (1937), Bijdrage tot de kennis der fossiele, subfossiele en recente mollusken, die op de Neder landse stranden aanspoelen, en hunner versprei ding. In dit werk worden ongeveer 180 fossiele soorten vermeld. Mede door de inzet van leden van de werk groep Geologie van het Zeeuws Genootschap en in samenwerking met de werkgroep Tertiaire en Kwartaire Geologie uit Leiden en de Nederlandse Malacologische Vereniging verscheen in de jaren 1954 tot 1984 in het tijdschrift Basteria een reeks artikelen onder de titel 'De fossiele schelpen van de Nederlandse stranden en zeegaten'. Hierin worden 466 soorten behandeld en afgebeeld. In 2010 verscheen De fossiele schelpen van de Nederlandse kust, uitgegeven door Naturalis te Leiden. Hierin worden de keverslakken, de stoot- tanden en de tweekleppigen beschreven, en dus nog niet de slakken. Aan het deel over de fossiele slakken wordt door leden van de bovengenoemde werkgroepen gewerkt, samen met Naturalis. Door het grote aantal verzamelaars in Zeeland zijn de laatste jaren veel voor ons gebied nieuwe soorten aangetroffen, waarvan het merendeel afkomstig is van De Kaloot. Ter vergelijking de neven staande tabel. Doorsnede van de geul voor De Kaloot, links a - a, rechts b - b. Bewerkt naar: Rijkswaterstaat Directie Zeeland, meetdienst Westerschelde, vak 5, februari-maart 2001. Aantallen soorten fossiele mollusken (bron: Naturalis, Leiden, 15 april 2001) NL De Kaloot Keverslakken (Polyplaco-phora) 2 1 Slakken (Gastropoda) 345 310 Stoottanden (Scaphopoda) 7 7 Tweekleppigen (Bivalvia) 335 304 Totaal 689 622 Op het Kalootstrand zijn dus 622 verschillende soorten schelpdieren gevonden. Het aantal soor ten dat aanspoelt op het strand bij Cadzand, na De Kaloot het rijkste fossielenstrand van Neder land, is ongeveer 210. Het natuurwetenschappe lijk belang van De Kaloot wordt door deze gege vens onderstreept. Jaren vergaan, fossielen blijven De Kaloot is vroeger aanzienlijk groter geweest. In 1949 werd in het Zuid-Sloe de Quarlespolder ingedijkt en in de jaren zestig werd vrijwel de gehele Kaloot veranderd in een grootschalig industrieterrein. Door de inpoldering en de aan leg van het industriegebied met havens en een kerncentrale is een groot en bijzonder natuurge bied en ook een deel van het oorspronkelijke strand van De Kaloot teloorgegaan. De gedachte sprong van 'woeste gronden' naar 'natuurgebied' was in het beleid nog niet gemaakt. Een bijzonder Zeeuws natuurgebied, dat zeker in kwaliteit ver gelijkbaar was met het Verdronken Land van Saeftinge, is hierdoor voorgoed verloren gegaan. 98 De Kaloot 60

Zeeland | 2014 | | pagina 16