t Zeeland 23.3 Schelpenzoekers op De Kaloot. Foto F.A.D. van Nieulande. Deze grootschalige veranderingen hebben echter geen al te grote invloed gehad op het aanspoelen van fossielen op het resterende deel van De Kaloot. Nog steeds spoelen daar op het strand fossielen in grote hoeveelheden en verscheiden heid aan. De continuïteit in het aanspoelen van fossielen is een waarde op zich; meer dan 80 pro cent van de uit Nederland bekende pliocene fos sielen wordt hier gevonden. Dit komt neer op een totaal van ruim 600 verschillende soorten, wat werkelijk uniek is voor Nederland, zo niet voor geheel West-Europa. Bovendien is het van het grootste belang dat deze locatie openbaar toegan kelijk is. Wetenschappers die zich met de studie van deze fossielen bezighouden, putten namelijk zeer veel kennis uit het door liefhebbers verza meld materiaal. De fossielen waar het hier om gaat zijn voor namelijk schelpen van weekdieren, maar ook haaientanden, daterend uit het plioceen, een tijd vak met een ouderdom van 2,5 tot 5 miljoen jaar. Bovendien spoelen ook veel fossiele schelpen aan uit het eemien (laat-pleistoceen), de laatste warme periode voor de laatste ijstijd. In geringere mate spoelen fossielen aan uit het mioceen (vroeg-pleistoceen), het oligoceen en het eoceen. Samen geven de bij De Kaloot aanspoelende fos sielen daarmee een beeld van 40 miljoen jaar aardkundige geschiedenis van Zeeland. De wetenschappelijke waarde van De Kaloot ligt vooral in het grote aantal verschillende soor ten dat hier aanspoelt, zo nu en dan ook soorten die nieuw zijn voor de wetenschap. Vergelijking met andere fossielenstranden in Zeeland Hieronder wordt een vergelijking gemaakt met andere Zeeuwse stranden waar ook wel fossielen aanspoelen. Het strand bij Ritthem, iets ten westen van het fort Rammekens, is van oudsher bekend bij ver zamelaars. Hier spoelen voornamelijk kleinere (lichtere) schelpen aan, die door de stroming de oversteek vanaf De Kaloot door de havenmond, vroeger de Sloegeul, kunnen maken. Voor de gro tere en zwaardere schelpen is het strand bij Rit them daarom aanzienlijk minder rijk dan De Kaloot. Door de natuurcompensatie Inlaag Ram- mekenshoek, die in dit gebied heeft plaatsgevon den, zijn de laatste jaren de vondsten er eigenlijk niet beter op geworden. Het strand tussen Westkapelle en Domburg was voor enige tientallen jaren een uitstekend De Kaloot 99

Zeeland | 2014 | | pagina 17