Aanwinsten september G.G. Trimpe Burger-Mekking Het tijdschrift Immaterieel erfgoed (2014, 1) biedt weer tal van bekende en onbekende tradities en ambachten. Sinds Nederland het Unesco Verdrag ter Bescherming van het Immaterieel Cultureel Erfgoed heeft ondertekend wordt er gelukkig steeds meer cultureel erfgoed bekendgemaakt. Zo ook het fenomeen de 'Sjaasbergergank', in de omgeving van Valkenburg, waar elk jaar naar uitgekeken wordt. Op de Schaelsberg staat een prachtig wit kapelletje met een kluis waarin vroeger kluizenaars woonden, bijna drie eeuwen lang. Eind zeventiende eeuw werden dorpen, kloosters en kastelen in Limburg verdeeld tussen het katholieke Spanje en de protestantse Staten- Generaal. Rooms-katholieke kloosterlingen wer den verdreven en zochten een veilig toevluchts oord, en zo kreeg in 1688 de Schaelsberg een kluizenaar: de franciscaner monnik Laurentius Ploumen. De laatste kluizenaar die op de Schaels berg woonde stierf in 1930. Elk jaar, op de laatste zondagochtend van juni, lopen enkele honderden mensen de berg op om op het grasveld bij de kluis een hoogmis bij te wonen. Daarna krijgt ieder een uitgebreid ontbijt aangeboden: koffie met Lim burgse vlaai en eieren met spek. De kinderen kunnen genieten van leuke kermisspelletjes. Verder in het tijdschrift een artikel over het kleurige Indiase voorjaarsfeest Holi, eerst met Hindoestaanse emigranten naar Suriname meege gaan en later door immigratie in Nederland terechtgekomen. Het is een lentefeest, een nieuw jaarsfeest en een feest waarbij de overwinning van het goede op het kwade wordt gevierd. Zoals elk jaar verscheen er weer een prachtig jaarboek van de Heemkundige Kring West- Zeeuws-Vlaanderen: Bange ja ren. Zeeuws-Vlaan- deren en de Eerste Wereldoorlog, geschreven door A. Bauwens en M. Haak (2014). Hoewel Nederland tijdens de Eerste Wereldoorlog neutraal was, heeft het land, en met name Zeeuws-Vlaanderen, bange jaren gekend. Na de Duitse inval in België werd de staat van beleg afgekondigd in Zeeuws-Vlaan deren en stonden de inwoners onder militair bestuur. Zeeuws-Vlaanderen werd overstroomd door vluchtelingen. In België ontstond gebrek aan bijna alles, wat een groot aantal smokkelaars op de been bracht. Om te voorkomen dat burgers, deserteurs en smokkelaars de grens over konden, plaatsten de Duitsers langs de Belgisch-Neder landse grens een hek dat onder spanning van 2000 volt stond. Regelmatig kwamen bommen en granaten in Zeeuws-Vlaanderen terecht en ook de koopvaardij en de visserij hadden het zwaar te verduren door het gevaar van zeemijnen. Na de wapenstilstand in november 1918 was de oorlog voor de Zeeuws-Vlamingen nog niet afgelopen: de Belgische regering had haar zinnen gezet op de annexatie van het gebied, als compensatie voor de doorgemaakte ellende. Na de totstandko ming van het Verdrag van Versailles keerde de rust terug, Zeeuws-Vlaanderen bleef Nederlands. In het jaarboek is te lezen dat de oorlog voor heel Nederland grote gevolgen heeft gehad: werkloos heid, inflatie, smokkel en toenemende misdaad. Op politiek en maatschappelijk gebied vonden grote veranderingen plaats. De overheid werd gedwongen in het economisch en maatschappelijk leven in te grijpen, waarmee de basis voor de latere verzorgingsstaat werd gelegd. De Maasgouw, tijdschrift voor Limburgse geschiedenis en archeologie (2014, 2), opent met 'Landmeters in het Pruisisch-Gelderse Overkwar- tier', een artikel waaruit blijkt dat de heden daagse werkwijzen bij het Kadaster in enorm con trast staan met het vroegere kadasterwerk. Verschillende landmeters en hun werkwijze in Pruisisch-Gelre worden behandeld. Een van de eerste opgravingen in Limburg was die van de Romeinse villa De Heihof bij Val kenburg in 1906, en in 1907 werden opnieuw res tanten van een villa opgegraven, nu bij Valken- burg-Ravensbosch. De resultaten van zo'n veldonderzoek werden wel gepresenteerd, maar aan de dagelijkse gang van zaken tijdens een opgraving werd geen woord gewijd. In het archief van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden bleek een notitieboekje van dr. J.H. Holwerda - de leider van de opgravingen in Limburg - bewaard Aanwinsten 103

Zeeland | 2014 | | pagina 21