Een andere uitgave van het Koninklijk Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap en van de Archeologische Vereniging Limburg is een Index op Archeologie in Limburg (W. Moorman e.a.). Aan de Index gaat een historische beschou wing vooraf. Alle archeologische artikelen van 1977 tot 2010 - ooit verschenen in het tijdschrift Archeologie in Limburg - zijn alfabetisch per auteur gesorteerd en vervolgens per auteur chro nologisch. Nog meer archeologisch nieuws in Westerheem, het tijdschrift voor Nederlandse archeologie (2014, 3). In het artikel 'Loden van de textielstad Naarden' (A. Cruysheer en O. Langendorf) wordt informatie toegevoegd aan de bestaande kennis over de textielindustrie in Naarden doordat gege vens over textielloodjes van verschillende vind plaatsen verzameld werden ter vergelijking en aanvulling. Een belangrijk deel van het archeologisch erf goed ligt op agrarisch grondgebied. Archeologen en agrariërs moeten dus proberen tot goede samenwerking te komen. Boeren worden gecon fronteerd met regels die archeologische waarden moeten beschermen en archeologen zien door de landbouwtechnieken veel archeologische sporen verloren gaan. Een van de AWN-afdelingen (Archeologische Werkgemeenschap voor Neder land) heeft daarom samenwerking gezocht met de Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie (ZLTO) en daaruit is een project voortgekomen: 'Zonder boer geen voer'. Het project heeft als doel boeren en archeologen op een positieve manier te laten samenwerken door interesse voor eikaars bezig heden en belangen te kweken (auteurs T. van de Rijdt-van de Ven en Y. Lammers-Keijsers). Van The National Museum of Natural History, Smithsonian Institution Washington is de publi catie Turkmenistan: Arts from the Land of Mag- tymguly ontvangen, een rijk geïllustreerd werk (P.M. Taylor e.a.). Men wil het land, de bevolking en de kunst van Turkmenistan grotere bekend heid geven en tegelijkertijd herdenken dat de bekendste nationale dichter van Turkmenistan, Magtymguly (ca. 1724-ca. 1782), 290 jaar gele den geboren werd. Het land maakte deel uit van de Sovjet-Unie maar heeft na de verkregen zelf standigheid in 1991 de traditionele thema's en motieven uit Turkmenistans verleden weer een belangrijke plaats gegeven in de hedendaagse kunstuitingen. In het eerste gedeelte van het boek zijn gedichten en gezangen van Magtymguly opgenomen. Dan volgen hoofdstukken over oude volksmuziek, vergeten muziekinstrumenten, tra ditionele sieraden, oude weeftechnieken en schil derkunst. Hierna wordt moderne kunst getoond, geïnspireerd op oude kunsten en ambachten. De Smithsonian Institution schonk tevens het boek Past and Future Heritage in the Pipelines Corridor, Azerbaijan- Georgia- Turkey (P.M. Tay lor e.a). Duizenden jaren zijn zijde, goud en spe cerijen vervoerd over handelsroutes door gebie den die Oost-Azië, Afrika, het Midden-Oosten en Europa met elkaar verbinden. De bewoners van die streken zijn er trots op dat heden ten dage de historische status van handelsroute en cultuur herleefd is. Deze opleving is deels het resultaat van de onafhankelijkheid sinds de ontbinding van de Sovjet-Unie, maar ook van de recentere ontdekking van nieuwe grote olie- en gasvoorra den. De aanleg van pijpleidingen van de Kaspi sche naar de Middellandse Zee door Azerbei dzjan, Georgië en Turkije, die ruwe olie en gas naar de wereldmarkten leiden, heeft op grote schaal archeologische onderzoeksactiviteiten met zich meegebracht. Over een aantal archeologische sites wordt in de publicatie verslag uitgebracht. Aanwinsten 105

Zeeland | 2014 | | pagina 23