Boekbesprekingen Paul Brusse/Jan Zwemer (red.). Geschiedenis van Zeeland Deel IV, vanaf 1850, WBooks, Zwolle 2014. 351 pp., foto's, illustraties, kaarten. ISBN 978-90-40008-42-9. 34,95 Mijn verwachtingen waren hooggespannen toen ik aan het vierde en laatste deel van de Geschie denis van Zeeland begon. Tenslotte wordt in dit deel de in mijn ogen belangrijkste en meest inte ressante periode uit de Zeeuwse geschiedenis beschreven, de periode waarin het moderne Zee land gestalte kreeg. De gevolgen van de verzui ling en ontzuiling, de sociale kwestie, de indus trialisatie, de kiesrechtstrijd, de Watersnood rampten), de enorme infrastructurele veranderin gen, waarbij we in de eerste plaats moeten den ken aan de Deltawerken, maar bijvoorbeeld ook aan de aanleg van de spoorlijn en de kanalen: al deze zaken komen min of meer uitgebreid aan de orde in dit deel van de Geschiedenis van Zeeland. Ik moet bekennen dat mijn hooggespannen verwachtingen grotendeels zijn uitgekomen. Net als in de voorgaande drie delen is gekozen voor een thematische indeling, waarbij het gehele tijd vak (1850-2000) als een eenheid wordt beschre ven. Dat aan deze aanpak nadelen kleven, is al eerder opgemerkt en laat ik op deze plaats onbe sproken. In aparte hoofdstukken wordt achter eenvolgens aandacht besteed aan de onderwerpen land en water; economie; bevolking en sociale verhoudingen; politieke verhoudingen; religie en cultuur. Het werk wordt afgesloten met een twee tal bijdragen, waarin wordt teruggeblikt op anderhalve eeuw Zeeuwse geschiedenis en waarin de ontwikkeling van Zeeland wordt gere lateerd aan de interregionale en internationale ontwikkelingen. Op de bijdrage van Ad Beenhakker, die het onderwerp 'Land en water' voor zijn rekening neemt, is weinig aan te merken. Zijn verhaal over de bescheiden landaanwinning, over de aanleg van wegen en kanalen, de gevolgen van de Ramp en de ingrijpende ruilverkavelingen op het Zeeuwse landschap, is helder en compact, zoals het hoort. Ook het tweede hoofdstuk over de eco nomie, geschreven door Willem van den Broeke, verdient lof. De auteur weet duidelijk te maken dat de economische ontwikkeling in de provincie tot halverwege de vorige eeuw duidelijk afweek van de landelijke. Het percentage van de Zeeuwse beroepsbevolking dat werkzaam was in de land bouw en visserij lag boven het landelijk gemid delde, terwijl het percentage werkzaam in de nij verheid ver beneden dit gemiddelde lag. De landbouw bleef tot ver in de negentiende eeuw de kurk waarop de Zeeuwse economie dreef. Als gevolg van de mechanisering en de ruilverkave ling daalde het aantal in de landbouw werkzame personen in de twintigste eeuw drastisch. Was in 1947 nog 37 procent van de Zeeuwse beroepsbe volking werkzaam in de landbouw en visserij, anno 2011 was dit percentage gedaald tot 2. In een hoofdstuk over de economie mag de industrie niet ontbreken en het is daarom terecht dat Van den Broeke uitgebreid ingaat op grootschalige ondernemingen als Vitrite Works, De Schelde, Pechiney, Dow Chemical, Hoechst en, niet te ver geten, de openbare nutsbedrijven. Voor iemand die enigszins bekend is met de recente economi sche geschiedenis van Zeeland zijn dit weliswaar geen nieuwe of sensationele feiten, het is goed dat ze hier in een samenhangend verhaal worden gepresenteerd. Dit laatste geldt ook voor de twee door Jan Zwemer geschreven hoofdstukken over de bevolking en de sociale en politieke verhou dingen. Opvallend in het verhaal over de demo grafie is dat het Zeeuwse aandeel in de totale bevolking van Nederland in de periode tussen 1850 en 2012 afnam. Was in 1849 nog 5,6 procent van de Nederlandse bevolking Zeeuws, in 2012 was dit percentage gedaald tot 2,3. De hoge ver- trekcijfers waren hieraan debet. Alleen al in de negentiende eeuw emigreerden meer dan 30 dui zend Zeeuwen. Het verhaal over de politieke ver houdingen is misschien wel het leukste van het hele boek. Zwemer beschrijft in geuren en kleu ren de verschillende kwesties die in de Zeeuwse politiek in de negentiende en twintigste eeuw speelden. De schoolstrijd, de tegenstellingen tus sen de liberalen en orthodox protestanten, de 106 Boekbesprekingen

Zeeland | 2014 | | pagina 24