opkomst van het socialisme, de verzuiling, de impact van de Eerste Wereldoorlog op de provin cie, de economische crisis in het Interbellum, de opkomst van de NSB, de bezetting, de wederop bouw, de bestuurlijke vernieuwingen, de industri alisatie in de jaren vijftig en zestig en het verzet daartegen, de grote gemeentelijke herindelingen: dit alles en nog veel meer passeert de revue. Zwemer heeft niet alleen oog voor de algemene lijnen, maar tevens voor het detail. In het oog springt bijvoorbeeld de machtswellust waaraan sommige negentiende-eeuwse burgemeesters op het platteland zich schuldig maakten. Sommigen beschouwden hun ambt als een levenslang abon nement dat van vader op zoon werd doorgegeven. Hun ambtenaren werden soms als lijfeigenen behandeld. Het woord democratie kenden veel gemeentebestuurders uitsluitend in theorie. Wie denkt dat de staatkundige hervormingen van 1848 tot meer inspraak van het 'gewone' volk leidden, vergist zich. In de kleine gemeenten beslisten de grote boeren wie tot gemeentesecre taris en tot wethouder werden benoemd, en wat de nieuwe schoolmeester zou verdienen. "De neu zen waren vooraf toch al geteld." Met de bijdragen over religie en cultuur had ik wat meer moeite. Weliswaar wordt ook in deze hoofdstukken de lezer getrakteerd op allerlei smakelijke verhalen en saillante details, maar door de gigantische hoeveelheid feiten ziet de lezer zo nu en dan door de bomen het bos niet meer. Met name in het hoofdstuk over cultuur kon ik weinig lijn ontdekken. Misschien wreekt zich hierin het feit dat de auteurs verzuimd heb ben het begrip 'cultuur' duidelijk te definiëren. Als ik afga op de verschillende zaken die door de auteurs worden bestudeerd - variërend van 'architectuur' tot 'Zeeuwse zilte zaligheden' - krijg ik de indruk dat dit hoofdstuk als vergaar bak fungeert voor alle onderwerpen die niet in de overige hoofdstukken passen. Ik besef dat in een algemeen overzichtswerk keuzes moeten worden gemaakt. Iedere keuze is echter arbitrair en dat geldt ook voor dit werk. Enerzijds illustreert het verhaal van Zeeland de Zeeuwse boerderij. Gouache door Antoine Mes, 1986. Zeeuws Archief, Zelandia Illustrata III, 1423/2. geschiedenis van Nederland, waarbij de auteurs aandacht besteden aan de nationale ontwikkelin gen op het Zeeuwse grondgebied. Anderzijds gaan ze bewust niet of nauwelijks in op algemene ont wikkelingen waarvan vermoed wordt dat ze in Zeeland op dezelfde manier verliepen als elders, zoals de toename van de mobiliteit, de uitbreiding van de medische zorg, de opkomst van de con sumptiemaatschappij en het verdwijnen van de traditionele middenstand. Dit is niet erg conse quent en gezien het belang van deze ontwikkelin gen is het bovendien jammer dat ze in dit werk niet worden bestudeerd. Wat me verder opviel, was dat in sommige hoofdstukken interessante feiten worden gepre senteerd zonder dat de auteurs met een verklaring komen. Neem de tabel over de actieve participatie van jongeren in sportverenigingen in 1962 [p. 295). Hieruit blijkt onder meer dat in de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone 39 procent van de jongeren Boekbesprekingen 107

Zeeland | 2014 | | pagina 25