MAAR IHHI mm "pent u het met o»ó eenó, geef je ótem. Ï3ent u het oneenó, geef onó een kcmó. Dorpsbelangen Toerisme STAAT VOOR 'ACTIEF, KRITISCH EN BETROKKEN' Affiche voor de raadsverkiezingen van maart 2006 in Sluis. Dorpsbelangen ft Toerisme leverde een wethouder, maar pas aan het eind van dat jaar, na de val van het na de verkiezingen gevormde college. Beeldbank ZB, affiches nr. 23209. een sport beoefende, terwijl dit percentage op Tholen en Sint-Philipsland slechts 7 was. Hoe kwam dit? Hing het verschil samen met de leef tijdsopbouw van de bevolking? Of met de gods dienstgezindheid? We kunnen er slechts naar raden, de auteurs geven geen antwoord omdat ze de vraag niet eens stellen. Wat ik betreur, is dat met uitzondering van de schoolstrijd (die in het hoofdstuk over de politiek wordt beschreven) betrekkelijk weinig aandacht wordt geschonken aan de geschiedenis van het onderwijs. Aangezien de auteurs ervoor hebben gekozen om het paragraafje over het onderwijs op te nemen in het hoofdstuk over de sociale ver houdingen, mag je verwachten dat ze een ver band tussen beide onderwerpen zien. Heeft het onderwijs in Zeeland als een sociale hefboom gewerkt? Droeg uitbreiding van het basis- en voortgezet onderwijs bij tot een emancipatie van de achtergestelde groepen? In een overzichtswerk als dit, waarin algemene lijnen zichtbaar moeten worden gemaakt, hadden deze belangrijke vragen op zijn minst gesteld moeten worden. Hoewel de illustraties in dit deel (wederom) van schitterende kwaliteit zijn, staan sommige in schril contrast met de werkelijkheid op het Zeeuwse platteland in de negentiende eeuw. De duizenden landarbeiders en kleine boeren die dagelijks op de rand van het bestaansminimum balanceerden en voor wie de dood een dagelijkse metgezel was, zullen zich niet hebben herkend in de vaak romantische plaatjes die van het Zeeuwse boerenleven werden gemaakt. Ten slotte heb ik nog een paar details. Waarom mis ik in de paragraaf over literatuur de naam van de in Kapelle geboren wereldberoemde schrijfster Annie M.G. Schmidt? En waarom de naam van Oek de Jong ontbreekt, is me evenmin duidelijk. Weliswaar is deze auteur niet in Zee land geboren, zowel in zijn Opwaaiende zomer jurken als in zijn recent verschenen Pier en Oceaan beschrijft hij zijn jeugdjaren op Zuid- Beveland en Walcheren. In de literatuurlijst ont breken twee belangrijke werken van Jan de Jonge over respectievelijk de landarbeidersvereniging Noord-Beveland en de Zuid-Bevelandse fruitteelt. Deze punten van kritiek betekenen overigens niet dat ik deel vier van de Geschiedenis van Zee land geen geslaagd werk vind, integendeel zelfs. Ik vind het een mooi, gedegen en goed geschre ven boek, waarin de auteurs op basis van litera tuur- en archiefonderzoek hebben getracht een samenhangend beeld te schetsen van de moderne geschiedenis van Zeeland. Hoewel sommige hoofdstukken gebukt gaan onder een overvloed aan feiten en een gebrek aan analyse, is het een 108 Boekbesprekingen

Zeeland | 2014 | | pagina 26