De High Court of Admiralty gebruikte de Prize Papers bij de beoordeling of een schip terecht of niet terecht was buitgemaakt. De waarde van de Prize Papers is enorm. Niet eerder kwamen zoveel persoonlijke geschriften van gewone zeelieden en burgers 'boven water'. Ze bieden een inkijkje in een wereld die nauwe lijks bekend was. Het belang voor diverse takken van de wetenschap is dan ook groot: nooit eerder konden onderzoekers zo dicht bij de woorden en gevoelens van gewone mensen komen. In het vierde deel van het Sailing Letters Journaal, De gekaapte kaper. Brieven en scheeps papieren uit de Europese handelsvaart, wordt de handelsvaart niet alleen aan de hand van brieven geschetst, maar vooral met behulp van zakelijke documenten behandeld. De opzet van deel 4 verschilt sterk van de vorige afleveringen van het Journaal. Daarin stonden de geannoteerde transcripties centraal, nu ontbreken ze grotendeels. De transcripties van de brieven en de andere scheepspapieren zijn zoveel mogelijk in de lopende tekst verwerkt. De leesbaarheid is hierdoor sterk vergroot. Wel is de historische sensatie die anders bij het lezen optrad nu verbannen naar de bijgevoegde dvd. De meeste auteurs hebben voor het eerst op grote schaal gebruik gemaakt van een 'nieuwe' bron, de gegevens uit de zogenoemde standaard- verhoren (Standing interrogations). In Sailing Letters Journaal I beschreef Roelof van Gelder al globaal hoe de afhandeling van prijzen voor het Engelse Prize Court verliep. Peter de Bode en Dirk Tang gaan in dit deel dieper in op de procedures die het prijzengerechtshof hanteerde. Beide auteurs staan uitvoerig stil bij de vragenlijsten die opvarenden van genomen schepen voorge schoteld kregen. Daarna volgen tien bijdragen over Nederlandse schepen die gedurende de zeventiende, achttiende en negentiende eeuw in Europese wateren in aanraking kwamen met Engelse kapers of oorlogsschepen. Zij gaan over de Nederlandse handel met Italië in de jaren voor de Tweede Engelse Zeeoorlog (1661-1664), het ontstaan van een bankiershuis te Amsterdam, de waarde van de Prize Papers voor onderzoek naar de Oostzeevaart, een Borkumer commandeur ter walvisvaart, de Smyrna-handel, de verovering van Engelse vissersschepen (1798) en de lotgeval len van een agent van het consulaat van de Bataafsche Republiek in Marokko. Voor de in Zeeland geïnteresseerde lezers zijn de bijdragen van Johan Francke over de juridi sche strijd om de Stadt Coppenhagen en haar lading (1690-1692), die van Erik van der Doe over de kreeftennegotie van Zierikzee (1781) en die van Liesbeth van der Geest over het nemen van het Zierikzeese beurtschip De Jonge Pieter (1804) van belang. Het vijfde en laatste Sailing Letter Journaal bevat drie overkoepelende artikelen. Deze worden voorafgegaan door een 'Ten geleide' met daarin een aantal onderzoeksmogelijkheden die de Prize Papers bieden, en een 'Verantwoording'. De kern vormen de artikelen die gebaseerd zijn op één of meer brieven of op andere 'sailing papers'. Nieuw zijn de veertien spreads, dat wil zeggen korte bij dragen met een afbeelding. Zij geven een indruk van de grote rijkdom en variatie van de Prize Papers. Te denken valt aan een zakboekje met griffel, sleutels, brieventassen, muziekstukken, zaden en tekeningen. Ook is in dit deel weer een dvd met scans van de besproken brieven bijge voegd. Het boek heeft een Engelse samenvatting en een uitvoerig register op alle Journaals. In het eerste inleidende artikel gaan twee medewerkers van de National Archives in op de achtergronden en bewaaromstandigheden van de Prize Papers. Gijs Boink van het Nationaal Archief vertelt over zijn zoektocht naar een Nederlandse equivalent van de Prize Papers. Daarna volgen 26 bijdragen over allerlei mari tieme onderwerpen. Gelet op het grote aantal is het ondoenlijk om deze uitvoerig te bespreken. Aan de orde komen onder andere 'sailing books', zoals almanakken en gelegenheidsdrukwerk, navigatie in de zeventiende en achttiende eeuw, de Nederlandse handel op Guadeloupe (1664), huwelijksperikelen in 1672, opvarenden van Oost-Indiëvaarders, de plantages Geertruidenberg Boekbesprekingen 111

Zeeland | 2014 | | pagina 29