Mededelingen Genootschapscolleges 2014-2015 Van september 2014 tot en met maart 2015 worden opnieuw Genootschapscolleges verzorgd. De volgende thema's komen aan bod. Serie I. Waterkeringen hebben in de Zeeuwse ge schiedenis altijd een belangrijke rol gespeeld, vooral op het terrein van de veiligheid. Maar welke moge lijkheden zien wetenschap en bedrijfsleven op dit moment voor het gebruik ervan: bewoning, energie leverancier enz.? Wat zijn de plannen met de Brou- wersdam, de Flakkeese Spuisluis of de Oosterschelde- kering? Vandaar een drietal lezingen onder de titel 'Waterkeringen: meer dan veiligheid alleen'. Serie II. Velen van ons hebben de laatste dertig jaar bewust allerlei veranderingen op sociaal, economisch en politiek vlak van nabij meegemaakt. We hebben er vaak zo onze eigen gedachten over. Velen hebben ook bewust geobserveerd en waargenomen en heb ben er hun eigen theorieën over. Weer anderen heb ben geprobeerd er mede vorm aan te geven, zowel in hun privéleven als in hun werk en bestuursfuncties. Interessant lijkt ons vooral de confrontatie tussen enerzijds de eigen beleving en dat wat systematisch en gestructureerd vanuit de sociale wetenschappen kan worden geduid en verklaard. Vandaar de keuze voor het onderwerp 'Veranderingen in Nederland op sociaal, economisch en politiek vlak in de laatste 30 jaar'. Serie III. 'Handschriften en miniaturen', de geschie denis van het handgemaakte boek vanaf de vroege middeleeuwen tot in de zestiende eeuw. Voor meer informatie en de wijze van inschrijving raadplege men de folder over de colleges, die eind juli 2014 alle leden van het Genootschap werd toe gezonden. Weekend van de Wetenschap De wereld leren kennen: dat was een belangrijk motief voor de achttiende-eeuwse elite in Europa om zich aan de wetenschap te wijden. Het paste helemaal binnen het Verlichtingsideaal, dat ervan uitging dat de samenleving te verbeteren was en dat kennis van de wereld daarvoor onontbeerlijk was. Die kennis werd bij voorkeur opgedaan in een gezelschap. Onder invloed van de Verlichting ontwikkelden rijke Zeeuwen in de tweede helft van de achttiende eeuw belangstelling voor de wetenschap. Het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen werd in 1769 op gericht. Het is een van de oudste wetenschappelijke gezelschappen van Nederland. Tot op de dag van vandaag is het Genootschap actief. Om die reden organiseren het Zeeuws Genootschap en het Zeeuws Museum in het kader van het Week end van de Wetenschap op zaterdag 4 oktober in het Zeeuws Museum de Zeeuwse Genootschapsdag met bijzondere activiteiten. Deze hebben het overkoepe lende thema 'Wetenschap is observeren'. Tussen 13.30 en 16.00 uur tonen de conservatoren van het Zeeuws Genootschap het publiek op zaal bijzondere stukken uit de Genootschapscollectie. Drie verschillende objecten worden gedemonstreerd. Getoond worden het Vlinderkastje dat onlangs is aangekocht en gerestaureerd, het gehoororgaan 'Bulla en Perioticum' van een walvis en dolfijn, en het 'inktpotje' van de Zeeuwse ontdekkingsreiziger Samuel van der Putte (1690-1745). Van Van der Putte worden ook zelfgetekende kaarten gepresen teerd, waaronder de oudste kaart van Tibet. Aan het woord zijn de conservatoren Katie Heyning, Mare Bosselaers, Freddy van Nieulande en Ronald Rijkse, die alles van deze objecten en de daarbij behorende verhalen weten. Ze vertellen over hun onderzoek en ontdekkingen, dagen bezoekers uit zelf de proef op de som te nemen en beantwoorden vragen. De verha len zijn ook zeer geschikt voor kinderen. Tevens geeft historicus en archivaris Albert Meijer die middag een lezing over de reizen van Samuel van der Putte. Vanaf 13.30 uur start ieder halfuur een workshop wetenschappelijk tekenen (voor jong en oud). Goed kijken en tekenen hoort bij het doen van onderzoek. Wetenschappelijke tekenaars ondersteunen de wetenschap door objecten zo precies mogelijk na te tekenen. Natuuronderzoekers doen dit al eeuwen. Bekijk voorafgaand aan de workshop het werk van o.a. Martinus Slabber (1740-1835) en enkele andere tekeningen uit de handschriftencollectie van het Genootschap (bewaard in de Zeeuwse Bibliotheek). Ze worden voor deze gelegenheid eenmalig getoond in het Zeeuws Museum. Voel je een echte onderzoe ker, kijk goed en leer insecten tekenen. Op zondag 5 oktober om 13.30 uur is er, ook in het Zeeuws Museum, het Magisch Museumlab, met bekende en vooral véél nieuwe proefjes: dansende rozijnen, schuimende toverdrankjes en insecten maken die op water kunnen staan. De hele familie mag meedoen! Aanmelden is wel verplicht: via rond- Agenda 3

Zeeland | 2014 | | pagina 37