Ieidingen@zeeuwsmuseum.nl. Deze activiteit wordt mede mogelijk gemaakt door de steun van de Vrien den van het Zeeuws Museum. Tijdens de Zeeuwse Genootschapsdag (zaterdag 4 ok tober) is het museum gratis toegankelijk voor leden van het Genootschap op vertoon van hun lidmaat schapskaart. Er mag maximaal één introducé gratis mee naar binnen. Overige geïnteresseerden betalen de normale entreeprijs (met Museumkaart gratis toe gankelijk). Kinderen en jongeren t/m 18 jaar hebben altijd gratis entree tot het Zeeuws Museum. Op zondag 5 oktober betalen kinderen 5,- voor deelname aan het Magisch Museumlab. Hun (groot ouders betalen wél entree voor het museum, maar geen kosten voor deelname aan de workshop. Het Weekend van de Wetenschap investeert in de toekomst, talenten en kennis door te laten zien hoe leuk, interessant en belangrijk wetenschap en tech nologie zijn. Het Weekend van de Wetenschap is een activiteit van de stichting Nationaal Centrum voor Wetenschap Et Technologie, wordt mede mogelijk gemaakt door steun van het ministerie van Onder wijs, Cultuur en Wetenschap en geniet belangeloze steun van alle deelnemers en meewerkende bedrijven en instellingen. Meer informatie over het weekend: www.hetweekendvandewetenschap.nl. Belgische vluchtelingen in Zeeland 1914-1918 Dit jaar wordt ook in Nederland uitgebreid aandacht besteed aan de Eerste Wereldoorlog die honderd jaar geleden uitbrak. Nederland was weliswaar neutraal, maar ondervond de gevolgen van de oorlog op meerdere terreinen. In Zeeland zijn er ook tal van initiatieven om deze historische gebeurtenis en de gevolgen ervan voor de provincie te belichten. Een van die gevolgen is de grote stroom vluchtelingen uit België die na de val van Antwerpen op 10 oktober 1914 via de Zeeuwse grens Nederland binnentrokken. De Zeeuws-Vlaamse grens werd door ca. 550 duizend Belgen gepasseerd. De meesten van hen gingen door naar andere provincies, maar ook in Zeeland kwa men grote aantallen vluchtelingen voor langere tijd terecht. Volgens een telling in het Verslag van het Provinciaal Comité tot hulpverlening aan vluchtelin gen in Zeeland was er op 1 november 1914 sprake van een aantal van 48.627 vluchtelingen die onder steuning genoten. Het werkelijk aantal verblijvende vluchtelingen moet dus nog veel hoger zijn geweest. De Zeeuwse archiefdiensten hebben vorig jaar het plan opgevat om de namen van deze mensen in een centrale database in te voeren. De registratie van de duizenden vluchtelingen bevindt zich immers in de archieven die de Zeeuwse archiefdiensten beheren. Behalve het invoeren van de namen met de plaatsen van herkomst zijn de vele bronnen ook gedigitali seerd. Het Gemeentearchief Tholen heeft deze werk zaamheden gefaciliteerd. De database en de scans van de archiefstukken komen beschikbaar via de website Zeeuwen Gezocht (www.zeeuwengezocht.nl) van het Zeeuws Archief. De Zeeuwse archiefdiensten willen dit project op 8 oktober a.s. onder de aandacht van het publiek bren gen. Deze datum is twee dagen voor de herdenking van de Val van Antwerpen op 10 oktober. Tijdens een bijeenkomst in de filmzaal van de provincie Zeeland willen de Zeeuwse archivarissen vertellen over het project. Hoeveel Belgen zijn er opgevangen, vooral in de periode oktober 1914-april 1915? Hoeveel ver trokken er verder en hoeveel bleven al die jaren in de provincie? Hoe verliep de registratie en de opvang en hoe reageerden de autoriteiten en de bevolking? Tegelijkertijd zal dan de database met meer dan 40 duizend namen en de scans van de bronnen online beschikbaar komen. U kunt zich opgeven voor deze middag via info@ zeeuwsarchief.nl (aanmelding in volgorde van bin nenkomst). Meer informatie over het programma van de middag kunt u lezen op www.zeeuwsarchief.nl. 4 Agenda

Zeeland | 2014 | | pagina 38