Zeeland 23.3 130 jaar na de aanstelling van Nederlands eerste vrouwelijke journalist: de Zeeuwse periode van Henriëtte van der Meij Anya Luscombe, Yvette Lanting Terwijl vrouwen als Aletta Jacobs en Wilhelmina Drucker in de geschiedenisboeken zijn terechtge komen, is hun bescheiden tijdgenote Henriëtte van der Meij naar de achtergrond gedrukt. De eerste officiële vrouwelijke journalist in Nederland had een imposante carrière. Maar Van der Meij was veel meer dan journaliste alleen; ze was voor vechtster van vrouwenrechten, oprichtster van vrouwenverenigingen en liefdadigheidsinstellingen, ze stelde armoede aan de kaak en schreef scherpe politieke commentaren. Haar carrière begon in het Zeeland van de laat-negentiende eeuw bij de Mid- delburgsche Courant, een van de voorlopers van de huidige PZC. Columniste Ina van der Beugel1 schreef dat Van der Meij geen journaliste met hart en ziel was: "Schrijven was voor haar slechts een middel tot het doel: de aandacht te vestigen op actuele sociale problemen, de vraagstukken van de emanciperende vrouw. Droog en helder en vooral, ja vooral onpersoonlijk."2 Het is jammer dat Van der Meij zo in de vergetelheid is geraakt. Deze vrouw die bleef schrijven voor de krant toen ze al ver in de tachtig was, is niet eens opgenomen in het in 2013 verschenen boek 1001 Vrouwen. Slechts een paar krantenartikelen, een master- scriptie uit 1995, en korte biografische schetsen op internet en in boeken over Nederlandse journa listiek vertellen over Van der Meij. De scriptie van Afelonne Doek behandelde Van der Meij's rol in de vrouwenbeweging; haar eerste succesperiode in Middelburg en haar aanstelling bij de PZC 130 jaar geleden komen er bekaaid vanaf. Hoog tijd dus voor meer aandacht voor Henriëtte van der Meij, in het bijzonder voor de start van haar carrière in het Zeeuwse. In wat voor wereld kwam Van der Meij terecht, wie en wat beïnvloedde haar en welke rol speelde zij in Middelburg? Eerste vrouwelijke journalist Henriëtte van der Meij werd geboren op 21 december 1850 in Harderwijk, als dochter van de legerofficier George David van der Meij en de Duitse Henriette Rosina Dorothea Costers. De leergierige Henriëtte behaalde als een van de eer ste vrouwen een onderwijsakte - Duits en Neder lands - en was vanaf 1878 verbonden aan de meisjesschool te Goes.3 In 1882 deed Van der Meij iets opmerkelijks: ze publiceerde haar eigen Duitse kroniek om haar leerlingen te helpen bij hun Duitse lessen. Volgens haar waren de gebrui kelijke kronieken verouderd en irrelevant en daarom had ze besloten een nieuwe versie samen te stellen. Die werd met groot enthousiasme ont vangen.4 Omdat de ietwat "benepen schoolwereld"5 haar niet meer aanstond, besloot ze in 1884 een nieuwe uitdaging te zoeken. Ze solliciteerde bij de Middelburgsche Courant. Ze moest het opnemen tegen twaalf mannelijke kandidaten, maar in oktober 1884 berichtte de krant dat Henriëtte van der Meij de nieuwe "vaste medewerker" zou wor den.6 Hoewel er meer vrouwen actief waren als auteur, was Henriëtte de eerste vrouw in vaste dienst bij een krant en daarom kan zij met recht de eerste vrouwelijke journalist van Nederland genoemd worden. Van der Meij was werkzaam als redactrice van de rubriek buitenland en de rubriek kunst en letteren, waarvoor ze veelal recensies van boeken en kunstwerken schreef. Daarnaast was ze ver antwoordelijk voor de politieke berichtgeving en bezocht ze de vergaderingen van Provinciale Sta ten. Dat was destijds een voornamelijk mannelijk onderonsje en de directie van de Middelburgsche Courant kon Van der Meij alleen als politiek ver slaggever op pad sturen als het provinciaal bestuur aangaf geen bezwaar te hebben tegen haar aanwezigheid. Terugkijkend op deze periode gaf Van der Meij aan: "Zij gaven hun toestem ming, maar ik hoef u niet te zeggen hoe de heeren mij telkens opnieuw vol verbazing aanstaarden als... feministisch phenomeen."7 Daarnaast werd Van der Meij ook lid van de Nederlandsche Jour nalisten Kring (N.J.K.), een beroepsvereniging met uitsluitend mannelijke leden. In de archieven van het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis is haar lidmaatschapskaart van het jaar 1896 te vinden, waarop het voorgedrukte Henriëtte van der Meij 85

Zeeland | 2014 | | pagina 3