EP DE KEOERUKDSCHE JOURNALISTENKRING jijjj^gpw "den Heer" is doorgestreept en vervangen door "mej."8 De negentiende-eeuwse maatschappij was geenszins ingesteld op de actieve rol van de vrouw. Dat was bij de N.J.K. niet anders. De aan stelling van een journaliste was een noviteit, maar het lukte Van der Meij op basis van haar In plaats van den heer W. N. F. Sibmacher Zjjnen wordt aan ons blad als vaste medewerkster verbonden mej. H. E. D. Van der Meij, leerares aan de middelbare school voor meisjes te Goes. Fragment uit de Middelburgsche Courant van 14 oktober 1884. Foto Y. Lanting. 3-wij. vrau Ltdmaa!schap "y~-)py- r De voorzitter Lidmaatschapskaart mej. Van der Meij van de Nederlandsche Journalisten Kring. Foto Y. Lanting. competentie deze mannenwereld binnen te drin gen. Intellectuele kring Van der Meij stond niet alleen in Middelburg. Ze was bevriend met onder anderen Floor en Mathilde Wibaut, de advocaat Michiel de Witt Hamer en zijn zus Petronella Johanna (Ant), de onconventionele familie Ghijsen, Sophie van Slee en Pieter Lodewijk Tak. Uit bezorgdheid om het lot van de arbeiders en hun achtergestelde positie kwam deze groep mensen regelmatig bijeen om de strijd voor gelijkheid samen vorm te geven. Veel mensen kennen Floor Wibaut van zijn wet houderschap in Amsterdam en zijn rol in de tot standkoming van sociale woningbouw in die stad, maar hij werd net als Henriëtte van der Meij in Zeeland gevormd door dit specifieke gezel schap. Gezamenlijk verdiepten ze zich in het fabi- anisme, een Britse variant van het socialisme die geleidelijke verandering bepleitte in plaats van de revolutie. Hoewel Van der Meij zich nooit aan sloot bij de SDAP, raakte ze via deze intellectuele vriendenkring vertrouwd met het socialistische gedachtegoed. In haar artikelen zijn verwijzingen te vinden naar de grondleggers van het fabia- nisme. Zowel in haar boekrecensies als in haar artikelen refereerde ze aan dergelijke ideeën en besprak ze invloedrijke socialistische publicaties. Dit resulteerde in een kritische houding ten opzichte van de wereld om haar heen, een toon die doorklinkt in veel van haar artikelen. Mathilde Wibaut schreef Van der Meij in 1892: "Mijn wensch voor 93 is kolossaal egoïs tisch: vind geen andere betrekking, want het zou zulk een kilte zijn in onze kring als je ons verliet. Er wonen toch nog anderen wel, in verborgen hoeken, (al merken wij dat niet direct) hoofden en harten die ontvankelijk zijn voor het goede zaad. Er wonen toch nog anderen dan 'liberalen' hier." Daarnaast schreef Floor Wibaut, duidend op haar betrekking bij de Middelburgsche Courant: "Ik denk toch niet datje aan of eenig ander bestuurd blad vrijer zoudt wezen dan bij deze regeeringlooze (of moet ik zeggen hoofdlooze) instelling."9 Henriëtte zou tot 1896 in dienst van de Middelburgsche Courant blijven, waar ze genoot van haar vrijheid. Zo schreef ze eens over de "achterhaalde" smaak voor kunst bij het Zeeuwse publiek. Terwijl romantische schilderijen nog volop in de mode waren, beschreef Van der Meij hoeveel verder men elders in de wereld al was. Een kunstwerk dat op het punt stond ver kocht te worden, vond ze te idyllisch voor haar tijd. Nadat haar recensie in de Middelburgsche Courant was verschenen, weigerde de aspirant koper het desbetreffende schilderij daadwerkelijk aan te schaffen. De woedende kunsthandelaar diende een klacht in bij hoofdredacteur Van der Pauwert, maar die verdedigde Van der Meij en legde uit dat ze vrij was te schrijven wat ze wilde, binnen de normen en waarden die hij voor schreef. Jaren later vertelde Van der Meij dat haar aanstelling de Middelburgsche Courant zeker een verlies aan lezers had bezorgd; daar zal bovenge noemde kunsthandelaar wel deel van hebben uit gemaakt.10 De Wibauts en Henriëtte van der Meij deelden niet alleen hun idealen. De regelmatige briefwis seling, die is te vinden in het IISG, getuigt van een uitgesproken vriendschappelijke band waarin Mathilde Wibaut Tiele wordt genoemd en Hen- 86 Henriëtte van der Meij

Zeeland | 2014 | | pagina 4